‘ÖZEL YETKİLİ MAHKEME’ DEĞERLENDİRMESİ

‘ÖZEL YETKİLİ MAHKEME’ DEĞERLENDİRMESİ
‘ÖZEL YETKİLİ MAHKEME’ DEĞERLENDİRMESİ

ORDU - Ordu Sema Hukuk ve Tahkim Derneği Başkanı Avukat Kadir Umut Demir, “Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması demokrasiyi, gelinen bu noktadan çok daha geriye götürebilir” dedi.
Av. Kadir Umut Demir düzenlediği basın toplantısında, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmalarına yönelik çalışmaları değerlendirdi. Demir, özel mahkemelerin kaldırılmasına yönelik yürütülen çalışmaların doğru olmadığını söyleyerek, “Özel Yetkili Savcılık ve Mahkemeler, ihtiyaç üzerine kurulmuş ve Anayasal düzene karşı suçlar, organize şekilde uyuşturucu üretimi ve satışı, cebir ve tehdit içeren çıkar amaçlı organize suçlar, terör suçları, ve casusluk gibi devlet ve topluma karşı çok ağır tehlike arz eden suçlar ile mücadele için kurulmuş, ihtisas savcılık ve mahkemeleri olup benzer suçlar bakımından pek çok Avrupa Birliği ülkesinde ve diğer demokratik hukuk devleti sayılan dünya devletlerinde de ihtisas mahkemeleri bulunmaktadır. Ancak bu düzenleme kabul edilirse bunlardan yalnızca ‘silahlı terör örgütü suçlarına’ bakılabilecek, diğer suçlara ise yerel mahkemeler bakacaktır. Bu durum ise hem diğer davalarda gelinen aşamaları tamamen sekteye uğratacak, hem de silahlı terör örgütlerinin bağlantılı suçlarının araştırılmasını engelleyecektir. Sonuç olarak Özel Yetkili Mahkemeler, günümüz dünyasında hukukun ayrılmaz bir bütünü, suça karşı mücadele için gerekli bir olgusudur. Dünyanın tüm ülkelerinde bulundukları gibi gelişmiş ülkelerde yetkileri git gide artırılmaktadır. Buna karşın bizim ülkemizde tam da demokrasi ve hukukun üstünlüğüne olan inanç yerleşmeye başlamışken yapılacak böyle bir düzenleme devletimizi gelinen noktadan çok daha geriye götürecektir. Devletimizin ve milletimizin geleceğini bu denli ilgilendiren bir konuda düzenleme yapılmadan önce milletin iradesine başvurulmalı, en azından bir kamuoyu yoklaması yahut referandum yapılarak halkın bu konuda ne düşündüğüne bakılmalıdır” diye konuştu.
Demir, hükümetin böyle bir düzenlemeden vazgeçmesi gerektiğini vurgulayarak, “Hükümetimizin, bir takım kaygılardan dolayı son derece kaygan bir zeminde olan demokrasimizi, gelinen bu noktadan çok daha geriye götürebilecek böyle bir düzenlemeyi yapmaktan vazgeçeceği temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com