“Özelleştirme ve Taşeronlaştırma Ölüm Getiriyor”

“Özelleştirme ve Taşeronlaştırma Ölüm Getiriyor”
Türkiye'deki maden ocaklarında son zamanlarda üst üste gelen göçüklerden dolayı içşi ölümlerinin arttığını hatırlatan Kütahya Eğitim Sen Temsilcisi Abdullah Çiçek, sadece 2009-2010 yılı içerisinde maden ocaklarındaki patlamlar ve göçüklerden dolayı 68 iş

Türkiye'deki maden ocaklarında son zamanlarda üst üste gelen göçüklerden dolayı içşi ölümlerinin arttığını hatırlatan Kütahya Eğitim Sen Temsilcisi Abdullah Çiçek, sadece 2009-2010 yılı içerisinde maden ocaklarındaki patlamlar ve göçüklerden dolayı 68 işçinin hayatını kaybettiğini vurgulayarak; “Elbette ölmek hepimizin kaderi; ancak önlem almakta bizim elimizde”dedi.
Türkiye'de meydana gelen maden ocaklarındaki patlamlardan dolayı hayatını kaybeden işçilerin hangi maden ocaklarında öldüklerini açıklayan Çiçek; 10 Aralık 2009'da Bursa Mustafa Kemalpaşa'da maden ocağında meydana gelen göçükte 19 İşçinin, 23 Şubat 2010 Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'deki maden ocağında, grizu patlamasında 17 işçinin, 13 Mayıs 2010 Kütahya'nın Tavşanlı İlçesinde meydana gelen göçükte 2 işçinin son olarakda 17 Mayıs 2010 Zonguldak'ta Taşkömürü kurumuna ait Karadon Maden Ocağında yaşanan patlama sonucu 30 işçinin göçük altında kalarak öldüklerini hatırlattı.
Çiçek:”İstatistik Genel Müdürlüğü verilerine göre Kömür ocaklarında 1955-2009 yılları arasında olan iş kazalarında 2.687 işçi yaşamını yitirdi. 326.321 işçi ise yaralandı. Patlamaların yaşandığı tüm maden ocakları devletin denetlemelerinden 'tam not' alırken, yaşanan kazalar sonrası önce işçiler suçlandı, maden sahipleri en az cezalarla kurtuldu ya da hiç ceza almadan işçileri sömürmeye, sermayesini artırmaya devam etti. Devlet yetkilileri ise göçük mekanlarında en masum timsah gözyaşlarını dökmeye devam etti” dedi.
“SORUN ÖZELLEŞTİRME VE TAŞERONLAŞTIRMA”
Maden Mühendisleri Odası'nın, ocak ayında bilirkişi incelemesinin tamamlanmadığının altını çizen Çiçek, kazanın nedenlerinin henüz netlik kazanmadığını ifade etti. Madencilik sektörü, doğası gereği özellik arz eden ve bu nedenle bilgi, deneyim, uzmanlık ve sürekli denetim gerektiren dünyanın en zor ve riskli iş kolu olduğunu hatırlatak Çiçek, maden kazaları incelendiğinde olayın; teknik, sosyal, ekonomik, eğitim, planlama ve denetim sorunları gibi pek çok nedeni olduğunun altını çizerek, ihmaller yüzünden meydan gelem maden ölümlerinin sebebini özelleştirme ve taşeronlaşmaya bağladı.
Mahden Mühendisleri Odası'nın konuşmasından kesitler sunan Çiçek şunları kaydetti:
“Maden mühendisleri 'mesleğin kaderinde bu var' diyen başbakanı eleştirdi, bu anlayışı, “bilim ve teknolojiyi dışlayan mantığın açık bir yansıması olduğunu belirtti. Maden Mühendisleri Odası, Bilimsel veriler iş kazalarının yüzde 98'inin önlenebilir kazalar olduğunu göstermektedir. Kazaların kader olmadığı, mühendislik bilim ve teknolojisinin uygulanmasıyla engellenebileceği bilinen bir gerçektir. Bundan önce olduğu gibi 'gerekenler yapılacaktır' gerekçesinin arkasına sığınılmadan gerçek sorumlular belirlenmeli, maden mühendisleri, teknik nezaretçi ve bazı çalışanlar günah keçisi olarak seçilmemeli, olayın gerçek sorumluları vicdani ve hukuki gereklilikleri yerine getirmelidir.”
“ÖZEL SEKTÖR İNSANA ÖNEM VERMEZ”
Maden ocaklarındaki ölümlerin durdurulması için özeleştirmelerin ve taşeronlaşmaların ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Çiçek, özel sektörün insana önem vermediğini ifade etti.
Çiçek: “Özelleştirmeler durdurulmalı, taşeronlaşma uygulamaları iptal edilmelidir. Ucuz işgücüne dayalı ve örgütlenmeyi engelleyen çalışma anlayışı terk edilmelidir. Ülkemizde; yüksek risk taşıyan, kuralsız ve denetimsiz çalışan, mühendislik bilim ve tekniğinden uzak, teknik elemanın gözetim ve denetimi olmaksızın, tamamen ilkel koşullarda çalışan pek çok maden işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerde her an kaza olma olasılığı mevcuttur. Bu nedenlerle; sektörün özelliği göz önüne alınarak kapsamlı bir risk haritasının ilgili bakanlıklarca hazırlanması ve denetimlerin buna göre yapılması gerekmektedir”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com