“Özelleştirmeler işçi sınıfı için son derece sakıncalı”

“Özelleştirmeler işçi sınıfı için son derece sakıncalı”
Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Genel Başkanı İsmail Arslan, ''Termik santrallar, kömür havzaları, 72 milyon insana fayda getirecekse, geleceğimize ümit olacaksa özelleştirilsin, ancak maalesef her özelleştirmede yeni zenginler türüyor'' d

Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Genel Başkanı İsmail Arslan, ''Termik santrallar, kömür havzaları, 72 milyon insana fayda getirecekse, geleceğimize ümit olacaksa özelleştirilsin, ancak maalesef her özelleştirmede yeni zenginler türüyor'' dedi.
Arslan, Türk-İş Kütahya İl Temsilciliğince termik santrallerin özelleştirilmesine karşı başlatılan imza kampanyasına destek vererek, Cumhuriyet Caddesi'ndeki stantta imza attı.
Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arslan, işletmelere sadece satılmasını istememekle sahip çıkılamayacağını, bu tür kampanyalarda atılan her imzanın bölge, ülke, vatan ve millete sahip çıkma anlamı taşıdığını söyledi.
Halk arasında sendikaların özelleştirmeye her zaman baştan karşı çıktığı yönünde bir anlayış bulunduğuna dikkati çeken Arslan, şöyle konuştu:
''Bu ülkede şu ana kadar 110 milyar dolarlık özelleştirme olmuş. Bu ülkemize ne getirdi, ne götürdü, tabi ki tartışılır. Termik santrallar, kömür havzaları, 72 milyon insana fayda getirecekse, geleceğimize ümit olacaksa özelleştirilsin, ancak maalesef her özelleştirmede yeni zenginler türüyor. Bu işletmeleri kolayca birilerine teslim etmemiz mümkün değil. Sendikacı olarak elimizden gelen neyse ortaya koyacağız, gerekirse başımızı koyup bu işletmelerin özelleştirilmesine asla izin vermeyeceğiz.''
-MADEN OCAKLARINDA ALINAN ÖNLEMLER-

Arslan, TBMM Maden Araştırma Komisyonunun çalışmalarını takdirle karşıladıklarını anlattı.
Madenlerde insanların zor şartlar altında çalıştırıldığını savunan Arslan, ''En son Dursunbey'de maden kazası oldu. 650 lira maaş alan insanlar göçük altında kaldı. Bunlar çok üzücü. O ocaklarda tedbir alınması, ölçümlerin iyi yapılması lazım. Bu komisyon bir başlangıç. Teşkilatımıza, çalışanlarımıza faydalı olacağını düşünüyorum'' diye konuştu.
Arslan, özellikle özel şirketlerin işlettiği maden ocaklarda son yıllarda ciddi kazalar yaşandığına işaret ederek, bunun, firmaların gerekli önlemleri almamalarından kaynaklandığını savundu.
Maden ocaklarıyla ilgili müfettişlerin sayılarının artırılmasını ve daha sık denetimler yapılmasını istediklerini ifade eden Arslan, denetleyicilerin maaşlarını ocak işletmecilerinden değil, devletten alması halinde denetimle ilgili sorunların önemli ölçüde çözüleceğine inandığını belirti.
-TAKSİM'İN YENİDEN 1 MAYIS'A AÇILMASI-
Arslan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününün bayram havasında geçmesini temenni ettiğini anlattı.
Taksim Meydanı'nın 33 yıl sonra yeniden işçilere açılmasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Arslan, şöyle devam etti:
''33 yıldan beri açılmayan Taksim, bugün emekçiye açılıyor, çok güzel bir olay. Vatandaşlar her yıl 1 Mayıs'ta akşam evine gittiğinde televizyonlardaki haber bültenlerinde ortalığı yakıp yıkan grupları göreceğim diye tedirgin oluyordu. Esnafın camını, kapısını kırmadan 1 Mayıs'ı bayram havasında kutlamalıyız. Belki bu kutlamaları provoke etmek isteyenler olabilir. Onlara meydan vermemeliyiz. İşçi arkadaşlarımızın iç güvenliğini biz, dış güvenliği devletimiz alır, inşallah 1 Mayıs bayram havasında geçer ve böyle devam eder.''
Bu arada, Maden-İş Sendikası Genel Başkanı İsmail Arslan ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Levent Eşiyok, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesinde (SLİ) sezon açılışı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.
Kurban kesilerek dua yaptırılmasının ardından Arslan'a, SLİ Müdürü Yüksel Koca tarafından çini tabak hediye edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com