''Özelleştirmeler'' Vatandaşı Aç Bırakır

''Özelleştirmeler'' Vatandaşı Aç Bırakır
Türkiye Maden İş Sendikası Kütahya ve Havalisi Şube Başkanı Ahmet Ateş yaptığı basın açıklamasında son dönemlerde yaşanan özelleştirmelere dikkat çekerek Kütahya'daki özelleştirmelerin durdurulması gerektiğini ifade etti.

Türkiye Maden İş Sendikası Kütahya ve Havalisi Şube Başkanı Ahmet Ateş yaptığı basın açıklamasında son dönemlerde yaşanan özelleştirmelere dikkat çekerek Kütahya'daki özelleştirmelerin durdurulması gerektiğini ifade etti.

Ahmet Ateş, özelleştirme furyasının 90'lı yıllardan itibaren başladığını Kütahya'nın ise adeta özelleştirme uygulamalarının pilot bölgesi haline geldiğine dikkat çekerek, Kütahya'da istihdam ve ekonomiye can veren birçok kamu kuruluşunun özelleştirildiğini söyledi.
Ateş; KÜMAŞ, Eti Gümüş, Telekom, TÜGSAŞ, Şeker Fabrikası gibi kamuya ait işyerlerinin özelleştirilmesi ve özelleşen bu işyerlerinin bazılarında sıkıntıları da beraberinde getirdiğini vurgulayarak, 2009 yılı sonlarına doğru Kütahya Elektrik Dağıtımı yapan yerlerin de özelleştirilen işyerleri kervanına katıldığını kaydetti.
Kütahya'da kamuya ait işyeri olarak sadece, Seyitömer Termik Santrali ve Seyitömer Linyit İşletmeleri'nin kaldığını hatırlatan Ateş, bu kamu yerlerininde özelleştirme tehlikesi ie karşı karşıya kaldıklarını sözlerine ekledi.
Ahmet Ateş özelleştirmelerin Kütahya'nın aleyhine olduğuna dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti:'' Hükümetin 2010 yılı programında bulunan enerji santrallerinin özelleştirilmesi kapsamında, ne yazık ki ilimizin tek kamu işletmesi konumundaki Seyitömer Termik Santralinin de satılması gündeme gelmiştir. Bilindiği üzere Seyitömer Termik Santrali yerli enerji kaynağı olan Linyit Kömürü ile çalışan ve ülkemizde en ucuza elektrik üreten bir santralimizdir. Seyitömer Linyit İşletmeleri ise T.K.İ. içinde en karlı olan bir işletmedir. Devletin bugüne kadar olan tutumu, öncelikle yerli enerji kaynaklarını elinde tutmak yönünde idi. Bu bizce de onaylanan ve desteklenen bir düşünce şeklidir. Ancak santrallerin özelleşmesinin gündeme geldiği şu günlerde, ne yazık ki rödevans sistemi ile ilgili kanun da değişiklik yapılmak suretiyle, kömür ocaklarının da santrali alacak kişiye, devredilmesi hususu gündeme getirilmek istenmektedir. Biz santrallerimizin özelleştirilmesine karşı iken, bir de kömür ocaklarının adeta bonus gibi kullanılmasını istemiyoruz.''
Türkiye Maden İş Sendikası Kütahya ve Havalisi Şube Başkanı Ahmet Ateş, özelleştirme idaresinin hazırladığı 9 portföyde, karlı kuruluşların yanına, kar marjı düşük işletmelerin de katılarak satılmasının planlandığını belirtip, ancak dört santralin bunlardan ayrı tutulmak suretiyle satılmak istendiğine dikkat çekti. Bu işletmelerin neden satılmadığını ilginç bilgilerle açıklayan Ateş şu açıklamalarda bulundu:''Bu dört işletmenin(Hamitabat, Soma, Çan ve Seyitömer) diğerlerinden ayrılarak satılmak istenmesinin sebebi ise, tek başlarına değer ifade edebiliyor olmasıdır. Yani karlı ve gelecek vaat etmesidir. Tüm verilere bakıldığında Kütahya'mızın bu güzide kuruluşlarının özel sektör eline geçmesi ihtimali bizleri üzmektedir.
Kütahya'mızın, istihdam alanında daraldığı ve göç veren iller arasına girdiği düşünülecek olursa, artık bizler Kütahyalı olarak elimizde kalan değerlerimize sahip çıkmalıyız'.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com