"Özelleştirmelerden Sonra Çalışanlar Kaderine Terk Ediliyor"

"Özelleştirmelerden Sonra Çalışanlar Kaderine Terk Ediliyor"
TÜRK-İŞ Senedikası Kütahya Şube Başkanı Eşref Erden, Akis Gazetesi'ne yaptığı açıklamada özelleştirmeler sonuncunda kurumların işletmesini alan taşeron firmaların kurumda 30 yıllık çalışanları emekli ettiğini 20 yıl ve daha az sürede çalışanların ise işi

TÜRK-İŞ Senedikası Kütahya Şube Başkanı Eşref Erden, Akis Gazetesi'ne yaptığı açıklamada özelleştirmeler sonuncunda kurumların işletmesini alan taşeron firmaların kurumda 30 yıllık çalışanları emekli ettiğini 20 yıl ve daha az sürede çalışanların ise işine türlü bahanelerle son verdiği vurgulayarak, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin özeleştirmelerden üç ay sonra Kütahya, Eskişehir, Bilecik ve Afyon'da 30 veya 20 yıllık çalışan 223 kişinin işine son verdiğini açıkladı.
'ÖZELLEŞTİRMELERDEN SONRA ÇALIŞANLARIN HAKLARI GÖZETİLMELİ'
Kütahya'nın; KÜMAŞ, Azot, Şeker, TEDAŞ ve Telekom özelleştirmeleri ile birçok değerini kaybettiğini vurgulayan Erden, özelleştirilmesi yapılan kurumlarda çalışanların haklarının devlet tarafından korunmadığını ifade etti. Çalışanlarının haklarının devlet tarafından koruma altına alınmadığı için kurumu alan firmanın uzun süreden beri çalışanları türlü gerekçelerle işten çıkardığını belirterek;' Devlet vatandaşının hakkını gözetmediği için kurumun işletmesini alan firma işçileri işten çıkarmaya başlıyor. Asgari ücretle veya daha düşük ücretlerle çalışan elemanları işe alıyor'dedi.
'OSMANGAZİ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş 223 KİŞİNİN İŞİNE SON VERDİ'
Kütahya İş-Kur Müdürlüğü önünde röportaj yaptığımız TÜRK-İŞ Senedikası Kütahya Şube Başkanı Eşref Erden Osman Gazi TEDAŞ'ta çalışan 45 çalışanın işine son verdildiğini ve 60 çalışanıda emekli olmak zorunda kaldığını vurguladı.
Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye bağlı olan Afyon TEDAŞ'ta 68, Uşak TEDAŞ'ta 30, Eskişehir TEDAŞ'ta 60 ve Bilecik TEDAŞ'ta 20 kişinin işine kurumu alan firmanın son verdiğini açıklayan Erden, işten çıkarılan bu insanların durumunun her geçen gün kötüye gittiğini ancak devletin sat-kurtul politikasından dolayı hiçbir devlet yetkilisinin bu insanlara yardım etmediğini savundu.
'ESKİ ÇALIŞANLAR İŞTEN ÇIKARILARAK 650 TL'YE ÇALIŞACAK YENİ ELEMANLAR ALINIYOR PEKİ ESKİ ÇALIŞANLARIN HAKKINI KİM KORUYACAK'
Firma tarafından işten çıkarılanların hepsinin eski çalışanlar olduğunu vurgulayan Erden konuşmasını şöyle sürdürdü:
'İşten çıkarılan bu insanlar TEDAŞ'ta yaklaşık 20 yıldan beri çalışan deneyimli insanlardır. Firma bu kişileri işten çıkarıyor. Bu insanlarda devletin farklı kademelerinde çalışmak istediklerini belirtip gereken merciilere başvuruyorlar. Ve devlet kademesinde 4/C'ye tabi olarak çalışmak zorunda kalıyorlar. İşin vahim tarafı ise elektirk mesleğine yıllarını ve deneyimlerini veren bu insanları devlet 4/C'ye tabi tutarak genelikle okullara hademe olarak gönderiyor. Okullarda hademe olarak çalışmak zorunda kalan bu insanlar kendi mesleklerini icra edemedikleri için psikolojik sorunlar yaşamak ve birçoğu intiharın eşiğine sürüklüyor.'
Son dönemlerde özelleştirmlerin arttığını vurgulayan Erden, özelleştirilen kurumlarda çalışanlarının haklarının devlet tarafından korunması gerektiğini belirterek, devletin vatandaşını; 'Ben kurumu sattım senin geleceğin beni ilgilendirmez mantığından kurtulması gerekiyor' dedi. (Akis Gazetesi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com