Özellikli bitki türleri sular altında kalmayacak

Özellikli bitki türleri sular altında kalmayacak
Orman ve Su İşleri Bakanlığı "Baraj Göl Aynası Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespiti Projesi" kapsamında baraj suları altında kalacak özellikli bitkileri uygun alanlara naklediyor

ANKARA (AA) - HÜSEYİN GAZİ KAYKI - Orman ve Su İşleri Bakanlığı "Baraj Göl Aynası Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespiti Projesi" kapsamında baraj suları altında kalacak özellikli bitkileri uygun alanlara naklediyor. Bu kapsamda, Kirazlıköprü, Hamzabey, Başköy, Kars, Morgedik, Pamukluk, Büyük Karaçay ve Pazaryolu barajlarında 2013 yılında gerçekleştirilen çalışmalarda, bin 770 bitki türü incelenip 26 özellikli tür tespit edilirken, akademisyenlerce toplanan bu bitkilerin tohumları, Orman Bölge Müdürlükleri ile "Türkiye Tohum Gen Bankası"na teslim edildi.

Proje çerçevesinde, 2014 yılında Karareis, Rahmanlar, Girme, Gökçeler, Sorgun, Arsuz-Gönençay, Gümüşören, Artvin ve Geben barajlarında, 2015 yılında ise Gölecik, Büyük Kumla, Karadere, Aşağıçavuş, Çay ve Aydınca barajlarında çalışma gerçekleştirilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü arasında yapılan ortak protokol çerçevesinde ülke genelinde baraj suları altında kalacak ekonomik değeri olan ya da risk altında bulunan bitkiler tespit edilerek su tutma öncesinde uygun habitatlara taşınarak kurtarılacak.

Uygulama yılları 2013 ile 2015 yılları arası olarak belirlenen proje ile tamamen su altında kalacak alanda yayılış gösteren, koruma biyolojisi ve ekonomiklik gibi yönlerden özellik arz eden bitkilerin sürekliliğinin sağlanması ve bu bitkilerin alandaki varlığı ve potansiyelleri hakkında gerekli olan verilerin toplanması hedefleniyor.

-Bin 770 bitki türü incelendi 

Geçen yıl hayata geçirilen "Baraj Göl Aynası Altında Kalacak Bitki Türlerinin Tespiti Projesi" kapsamında 8 barajda, su altında kalacak özellikli bitki türleri tespit edildi. Kirazlıköprü, Hamzabey, Başköy, Kars, Morgedik, Pamukluk, Büyük Karaçay, Pazaryolu barajlarında 2013 yılında gerçekleştirilen çalışmalarda, tespit edilen özellikli bitkilerin tohumları üretim amaçlı proje kapsamında akademisyenlerce toplandı ve Orman Bölge Müdürlüklerine teslim edildi. Ayrıca özellikli bitki türlerinin nesillerinin devamlılığının sağlanması ve korunması maksadıyla kullanılacak olan bu tohumların bir kısmı ise "Türkiye Tohum Gen Bankası"na gönderildi. 

Toplam 23 barajda çalışmanın yapılacağı proje çerçevesinde, 2014 ve 2015 yıllarında da 15 baraj alanında çalışmalara devam edilecek. 2014 yılı için Karareis, Rahmanlar, Girme, Gökçeler, Sorgun, Arsuz-Gönençay, Gümüşören, Artvin, Geben barajlarında, 2015 yılı için ise Gölecik, Büyük Kumla, Karadere, Aşağıçavuş, Çay ve Aydınca barajlarında teknik çalışmalar yapılacak.

-Büyük Karaçay Barajı'nda tespit edilen 6 tür dünyada sadece Türkiye'de yetişiyor 

Yapılan çalışmalar neticesinde, Hatay'da bulunan Büyük Karaçay Barajı'nda 6 koruma gerektiren ve 1 nadir görülen endemik bitki tespit edildi. Tespiti yapılan bu bitkilerin üretimlerinin yapılması için tohum ve soğanları toplandı. Dünyada sadece Türkiye'de bulunan söz konusu 6 koruma gerektiren endemik türden Meşesarıbaşı, Amanos Pelemiri, Burçak, Tekin Sümbülü ise sadece Hatay'da yetişiyor. Nadir görülen türler kategorisine giren Gıcıpancar bitkisi de sadece Hatay'da bulunuyor.

Mersin'de bulunan Pamukluk Barajı'nda gerçekleştirilen çalışmalarla da nesli tükenmekte ve tehlikede olan türler statüsünde bulunan koru sarıbaşı ve daz sığırkuyruğu türleri tespit edildi. Bu türlere ait tohumlar çimlendirilmek üzere toplanırken, sığırkuyruğu tohumlarından 800 fide yetiştirildi.

Proje kapsamında Bartın Kirazlıköprü Barajı'nda yapılan çalışmalar sonrasında özellikli bitkiler arasında tespit edilen Türk zambağı türüne ait 12 soğan, özel bir söküm aparatı ile sökülerek hırpalanmadan polietilen kaplar içindeki nemlendirilmiş torf içinde benzer habitata taşınmıştı.

Yine aynı alanda varlığı tespit edilen ve ekonomik değeri olan civanperçemi, sarı kantaron ve oğulotuna ait kök sürgüleri, yetiştirilmesi ve ekonomiye kazandırılması maksadıyla uygun habitat ortamına nakledildi. Baraj göl aynası altında kalacak bu bitkilere ait tohumlar üretim amacıyla toplandı.

-Hamzabey Barajı'nda 19 endemik bitki türü tespit edildi

Elazığ'da bulunan Hamzabey Barajı'nda ise 19 çeşit endemik bitki türü tespit edildi. Bunların 7'sinin popülasyonları tehlike altında olduğundan tohum ve yumruları uygun habitatlara taşınmak için muhafaza altına alındı.

Erzurum'da yer alan Başköy Barajı'nda tespiti yapılan endemik türlerden sadece dene kutnu endemik bitkisinin taşınmasına karar verildi. Kars Barajı göl alanında tespit edilen ve Trakya dışında sadece bu bölgede yetişen boz delitere bitkisine rastlanıldı ve bu bitkinin uygun habitata taşınması kararlaştırıldı. Van'da bulunan Morgedik Barajı'nda da geven bitkisi olgun tohum oluşturamamasından, salkım çiçeği, Belghevez ve çayır sümbülü ise en büyük popülasyonunun baraj suları altında kalacağından dolayı taşınacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com