"Özgün edebiyat eserlerine" devlet desteği geliyor

Özgün edebiyat eserlerine devlet desteği geliyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik"le Türk edebiyatı alanında özgün eserlerin üretilmesini ve yayımlanmasını özendirmek ve geliştirmek amacıyla yazarlara projeleri karşılığında mali destek verecek

ANKARA (AA) - ŞENAY ÜNAL - Kültür ve Turizm Bakanlığı "Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik"le Türk edebiyatı alanında özgün eserlerin üretilmesini ve yayımlanmasını özendirmek ve geliştirmek amacıyla yazarlara projeleri karşılığında mali destek verecek.

AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden edindiği bilgiye göre, geçen yıl Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında özgün edebiyat eserlerini üretecek veya bunları yayımlatacak yazarlara Bakanlık tarafından projeleri karşılığında destek sağlanacak. 

Destekten yararlanmak isteyen yazarlar bugünden itibaren "http://ekygm.gov.tr/edebiyatdestek" adresinden başvuruda bulunabilecek. 20 Haziran'a kadar sürecek başvurularda yazarın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve üretilecek eserin dilinin Türkçe olması, eserin edebiyat üretimini artırması ve edebiyata yeni boyutlar kazandırması, eserin özgünlük taşıması, projenin, başvuru öncesinde veya proje uygulama süresince herhangi bir fondan destek almamış olması gibi şartlar aranıyor.

-İki kereden fazla destek yok

Yönetmeliğe göre yazarlar, aynı destek dönemi içerisinde yalnızca bir proje ile yazım desteği başvurusu yapabilecek. Yazım desteğinden iki defa faydalanmış yazar, bir daha yazım desteği başvurusunda bulunamayacak. 

Yazım desteği tutarı, destek konusu eserin kapsamı ve nitelikleri dikkate alınarak, 276 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımından elde edilecek miktarı geçmemek üzere Kurul tarafından belirlenecek. 

Yazarlar, yönetmelikte belirtilen ölçütlere uygun olmak koşuluyla yayım desteği başvurusunda da bulunabilecek. Yayım desteği tutarı, destek konusu eserin basım maliyeti ve niteliği dikkate alınarak, 65 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımından elde edilecek miktarı geçmemek üzere Kurul tarafından tespit edilecek.

Destek başvurularını değerlendirmek, desteklenecek projeleri ve destek miktarını saptamak ve destek sağlanan eserlerin kabulünü gerçekleştirecek toplam 7 üyeli Kurul, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün teklifi ve Bakan Ömer Çelik'in oluruyla oluşturulacak.

Başvuru sahibi, eserini en geç 20 Kasım'a kadar Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne teslim edecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com