Özgür basına tahammülsüzlük

Özgür basına tahammülsüzlük
Tecrübeli yazar Melih Aşık Milliyet'te bugünkü köşesinde 'Soner ve ötekiler...' isimli bir yazı kaleme aldı.

Melih Aşık yazısında, tahliye edilen Soner Yalçın'ın tutuklanma sürecinde geçmişi ve diğer tutuklu gazetecileri hatırlattı. Yalçın'ın çok daha önce salınacağını ancak Başbakan'ın verdiği demeçlerle yargıyı etkileyerek süreci uzattığı ve adeta yargılama sürecini cezalandırma yöntemi gibi kullandığına dikkat çekti. Hala içeride olan diğer gazetecileri hatırlatan Aşık AKP iktidarı ve Erdoğan'ın özgür basına tahammülleri olmadığına vurgu yaptı.

İşte Aşık'ın yazısından satırbaşları...

OdaTV yöneticisi Soner Yalçın, 682 günlük hapislikten sonra özgürlüğüne kavuştu... Soner Yalçın 2011 yılı şubatında tutuklandı.

Başbakan Erdoğan, Soner Yalçın ve arkadaşlarının tutuklanmasından üç gün sonra verdiği demeçte aynen şöyle dedi:

“OdaTV’nin şu anda yargılananları yazılarından, düşüncelerinden dolayı değil başka bir eylemden dolayı takip altındalar.”

Başbakan bu bilgiyi kimden almıştı? Savcı daha iddianamesini hazırlamadan böyle bir bilgi ona nasıl gelmişti?

Tabii ki bu ağır iddianın aslı çıkmadı...

Ancak yargı etkilendi, yargıçların tahliye kararı vereceği varsa veremediler.

OdaTV davasında ne basın suçu, ne basın dışında suç bulunabildi.

* * *

18 Şubat 2011 tarihinde bu sütunda aynen şunları yazmışız:

“Başbakan referandum sürecinde halka: ‘13 Eylül sabahı yeni bir Türkiye’ye uyanma’ sözü vermişti. Tersini gerçekleştirdi. Hukuk devleti ve demokrasi milyonların gözünün içine baka baka rafa kaldırıldı.

Cumhurbaşkanlığı, Anayasa Mahkemesi, HSYK, YÖK, üniversiteler, medya AKP’nin kontrolünde artık... Danıştay ve Yargıtay AKP’nin kontrolüne girme arifesinde...

...Soner Yalçın, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın tutuklanarak OdaTV’nin felç edilmesi dürüst ve aydınlatıcı bir organı yok etmenin ötesinde... Özgür basın ve yayına tahammülsüzlüğün göstergesidir...”

* * *

Soner 682 gün sonra oğluna sarılırken... Mustafa Balbay’ın sütununda dün “1394 gündür tutuklu” ibaresi okunuyordu. Tuncay Özkan, Hikmet Çiçek gibi meslektaşlar daha da uzun süredir hapiste... Sevgili Yalçın Küçük öyle... İzan, insaf, hukuk, adalet, vicdan... Bu kavramlar ne zaman hatırlanacak?
(TOK)

Melih Aşık / Milliyet

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com