Özgür internet için harekete geçin

Özgür internet için harekete geçin
Teknoloji devi Google, aralık ayında gizli kapılar ardında düzenlenecek bir Birleşmiş Milletler (BM) toplantısına tepki gösterdi. Google, Avrupa’nın düzenleyici kurumlarının internet ve sosyal medyayı kısıtlayıcı kararlar alacağından endişeli olduğunu bel

Google, Dubai’de aralık ayında düzenlenecek Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) toplantısına tepkili. Avrupa’nın düzenleyici kurumlarının kapalı kapılar ardından gerçekleştireceği toplantıda 1988’de yapılan anlaşmanın revize edileceğini öne süren Google, internetteki ifade özgürlüğünün tehdit altında olduğunu belirtti.

ITU’nun 1988’de imzaladığı anlaşmada internet özgürlüğünü kısıtlayıcı değişikliklere gidileceğinden endişeli olan Google, aynı zamanda YouTube, Facebook ve Skype gibi sosyal medya ağları ve araçlarının “uluslararası alanda kullanılmak için ücret ödemeye zorlanabileceğini” öne sürdü.

Google, yaptığı açıklamada, “ITU üyesi ülkelerin bedava olan sosyal medya ağlarını kendilerine ücret ödemeye zorlayabileceğini, böyle bir şey olması halinde özellikle gelişmekte olan ülkelerde bilgiye erişimin ciddi şekilde kısıtlanabileceğini” ifade etti.

“HAREKETE GEÇİN!”

Google, ITU’ya yaptığı eleştiriyi bir kampanyaya dönüştürerek bu eyleme odaklı bir internet sitesi bile açtı. “Take Action ” adlı kampanya, internet kullanıcılarına “bedava ve özgür internet için” imza vermeye davet ediyor.

Uygulamada dünya haritasında istediğin yere sesli ve görüntülü özgür, açık internet mesajı bırakabiliyorsun.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN....

Google uygulamayı şu şekilde anlatıyor

Özgür ve açık bir dünya, özgür ve açık İnternet ile mümkündür.

İnternet herkese güç verir; herkes internette konuşabilmeli, yaratıcı çalışmalar yapabilmeli, öğrenebilmeli ve paylaşabilmelidir. İnternet kimsenin kontrolü altında olmamalıdır; ne bir kuruluşun, ne bir bireyin, ne de bir devletin. İnternet, tüm dünyayı birbirine bağlar. Bugün iki milyardan fazla kişi (gezegenin yaklaşık üçte biri) İnternet'i kullanmaktadır.

Ancak maalesef her devlet özgür ve açık İnternet'i desteklemiyor.

İnternet özgürlüğünde gitgide artan bir kırılma söz konusu. Kırk iki ülke, içeriğe filtre ve sansür uyguluyor. Sadece son iki yılda, hükümetler çevrimiçi ifade özgürlüğünü tehdit eden 19 yeni yasa çıkardı.

Bu devletlerin bazıları İnternet'i düzenlemek üzere Aralık ayında kapalı kapılar ardında bir toplantıda bir araya gelecekler.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) onlarca yıldır yürürlükte olan iletişim anlaşmasını yeniden müzakere etmek üzere tüm dünyadan düzenleyicileri bir araya getiriyor.

Anlaşmada yapılması önerilen değişiklikler sansürü yaygınlaştırarak yeniliği tehdit edebilir.

Bazı öneriler, hükümetlerin yasalarla korunan ifade özgürlüğünü sansürlemesine, hatta İnternet erişimini kesmesine izin verebilir.

Diğer öneriler ise YouTube, Facebook ve Skype gibi hizmetleri diğer ülkelerdeki kullanıcılara ulaşmak için yeni ücretler ödemek zorunda bırakacaktır. Bu, özellikle de gelişmekte olan piyasalarda bilgiye erişimi sınırlayabilir.

İnternet'in geleceği hakkında kararlar alınabilecek yer ITU olmamalıdır.

ITU'da sadece hükümetler temsil edilmektedir. Bunların arasında özgür ve açık İnternet'i desteklemeyen hükümetler de bulunmaktadır. Mühendisler, şirketler ve Web'i oluşturup kullanan kişilerin burada oy hakları yoktur.

ITU'da ayrıca bilgiler gizli tutulmaktadır. Müzakere konferansı ve öneriler gizlidir.

İnternet politikasının İnternet mantığıyla ele alınması gerekir; açık ve kapsayıcı.

İnternet'in geleceğine karar verenler sadece hükümetler olmamalıdır. Dünyada İnternet'i kullanan milyarlarca kişi ve onu oluşturup yaşamasını sağlayan uzmanlar da işin içinde olmalıdır.

Örneğin, İnternet Yönetim Forumu'na herkes katılıp konuşabilmeli; bir hükümet yetkilisiyle sıradan bir birey burada aynı etkiye sahip olmalıdır.

Dünyanın her yerinde insanlar özgürlük için ayağa kalkıyor.

Dünyanın dört bir yanından kullanıcılar, uzmanlar ve kuruluşlar, ITU aracılığıyla İnternet'i düzenleyen hükümetlere karşı görüşlerini yüksek sesle gözler önüne serdi.


Google, yaptığı şikayette, “ITU toplantısında sadece hükümetlerin söz alacağını, bu durumun özgür ve bedava internetin savunulmamasına yol açacağını ve interneti kullanan mühendisler, şirketler ve insanların söz hakkı olmayacağını” belirtti. Google ayrıca, ITU toplantısının kamuyouna kapalı kapılar ardından yapıldığını ve yapılan tekliflerin gizli tutulduğunu ifade etti.

Söz konusu görüşmeler 3-14 Aralık tarihlerinde Dubai’de yapılacak. Bu süre içinde yeni bir bilgi ve iletişim anlaşmasının sunulması ve imzalanması bekleniyor.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com