'Özgür internet yoksa geride kalacaklar'

'Özgür internet yoksa geride kalacaklar'
Google’ın Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Kuzey Kore’ye gerçekleştirdiği ziyaretin detaylarını internette paylaştı. Schmidt, Kuzey Kore’nin interneti tüm halka özgürce açmadığı takdirde dünyanın gerisinde kalacağını yazdı.

Dünyanın en büyük arama motoru şirketi Google’ın üst düzey yöneticisi Eric Schmidt, internet özgürlüğünün en kısıtlı olduğu ülkelerden biri olan Kuzey Kore’ye ziyaret gerçekleştirdi.

Bugüne kadar detayları açıklanmayan gezinin amacının Google’ın Kuzey Kore pazarında etkisini artırmak olduğunu düşünülüyordu. Ancak Eric Schmidt, bu sabah Google+ hesabından yaptığı açıklamada ziyaret amacının özgür ve kamuya açık interneti konuşmak olduğunu söyledi.

Schimidt, Kuzey Kore’de Linux temelli bir yazılım kullanıldığını, denetim altındaki internete sadece devlet, ordu ve üniversitenin erişimi olduğunu yazdı.

Schmidt, Google+’ta izlenimlerini paylaştı:

“Kuzey Kore’de kontrollü internet ve dışarı kapalı ağ (intranet) adı altında 2 farklı bağlantı şekli var. Kontrollü internette, denetim olmadan internete girmek mümkün değil. Dışarı kapalı ağ ise üniversiteler arasında kullanılıyor. Dünya birbirine daha çok bağlandıkça, Kuzey Kore’nin kendini internetten uzaklaştırma kararı ülkenin dünya üzerindeki etkisini ve ekonomik büyümesini etkileyecektir. Ekonomik açıdan diğerlerini yakalaması zor olacaktır.”

Schmidt, ülkede 3G ağı bulunmasına rağmen, ağın internete bağlı olmadığına da değindi. Google yöneticisi, Kuzey Kore’de halihazırda bulunan 1 buçuk milyon telefon sahibinin internete bağlanmasıyla ekonomik büyümeye yardım edeceğine değindi.

Herkese açık ve özgür internetin kalkınmaya destek olacağını belirten Schmidt, eğer Kuzey Kore interneti tüm halkına açmazsa geride kalmaya mahkum olduğunu yazdı.

Çoğu kişinin tepkisini alan tarihi ziyaretin Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarihi yılbaşı mesajından hemen sonra gerçekleşmesi dikkat çekmişti. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com