"Özgürlüğün şafağı CHP iktidarında doğacak"

"Özgürlüğün şafağı CHP iktidarında doğacak"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP’nin 34. Olağan Kurultayı'nda konuştu.
İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

"Sevgili CHPliler değerli yol arkadaşlarım, yabancı misyonun değerli temsilcileri, bize güç veren destek veren sevgili aydınlar sanatçılar ulu bir çınarın gölgesinde 34. kurultayımızı yapıyoruz. bu ulu çınarın adı CHP'dir.

Kılıçdaroğlu açıklamalar (bölüm 1)
Kılıçdaroğlu açıklamalar (bölüm 2)
Kılıçdaroğlu açıklamalar (bölüm 3)
Kılıçdaroğlu açıklamalar (bölüm 4)
Kılıçdaroğlu açıklamalar (bölüm 5)
Kılıçdaroğlu açıklamalar (bölüm 6)
Kılıçdaroğlu açıklamalar (bölüm 7)
Kılıçdaroğlu açıklamalar (bölüm 8)

 
Tarihimizle köklerimizle her zaman onur duyduk duyacağız.
 
Milli mücadele kahramanımız başta Mustafa kemal olmak üzere tüm genel başkanlarımızı şükranla anıyorum, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Biz CHP'liler olarak her zaman görkemli bir tarihe sahip olmaktan onur duyduk. CHP'nin tarihi emperyalizmle mücadelenin tarihidir, bağımsızlığımızın tarihidir. Bütün yurttaşlarımız şunu iyi bilsin ki tam bağımsızlıkçı anti emperyalist duruşumuzdan bir milimetrelik sapma bile yapmayacaktır CHP. CHP kadroları zamanın ruhunu en iyi okuyan kadrolardır.
 
CHP'liler ilkesiz ulusal siyaset yapmazlar. İlkelerim vardır halkın çıkarları üzerine inşa edilmiştir. İlkelerimiz vardır ülkemizin çıkarları üzerine inşa edilmiştir. 
 
Sosyal demokratlar toplumda var olan eşitsizlikleri mağduriyetleri gidermek için vardır. Sosyal demokrasinin temelinde değişim, değişim, değişim vardır.
 
Sormamız gereken soru şu değişimden ne anlıyoruz. Değişim çağdaş uygarlığı yakalamadır. bizim değişimi hedefimiz Atatürk'ün hedeflediği çağdaş uygarlık düzeyidir."

Dünya değişti, büyük balık değil, hızlı balık yavaş balığı yutuyor. Türkiye hızlı bir ülke olmak zorundadır. 

Suriye ile ilgili uluslararası hukuk neyi öngörüyorsa biz de onu öngörürüz. Biz savaş isetmiyoruz.

Sosyal demokrasinin temelinde ilerleme ve değişim vardır. Rant yok, insan vardır. İnsan merkezlidir sosyal demokrasi. Toplumda var olan eşitsizlikleri, haksızlıkları, mağduriyetleri gidermek için yola çıkmışlardır.
 
Onun için diyoruz ki, sosyal demokrasinin temelinde değişim, değişim, değişim vardır.
Nedir değişim? Çağdaş uygarlık düzeyini yakalama ve aşma onu aşma güdüsüdür. Eğer siz çağdaş uygarlığı yakalar, aşma azmini gösterirseniz, bundan kazançlı çıkan ülkedir. haktır. 
Bizim değişim anlayışımız, ATA'nın işaret ettiği çağdaş uygarlık hedefidir.
Değişimden herkes memnun olur mu? Değişimden her bireyin, her siyasal partinin memnun olmadığını da bilmeniz gerekir. Unutmayın; sistemden beslenenler değişimden memnun olmaz, değişime karşı çıkarlar. 
Değişimden yana olanlar ilerlemeciler ve devrimcilerdir.
 
Değişime karış olanlar statükoculardır. Onlar bazen istikrar bozulmasın diye değişime karşı çaba harcarlar. Ancak biz onların çıkarlarının üzerine kurulacak bir değişim için yola çıktık.
 
Sosyal demokrasinin üç temel özelliği vardır;
1- İnsan merkezlidir
2- Evrenseldir
3- Katılımcılığı öngörünün. 
 
İnsan merkezlidir, çünkü insana onurlu bir geleceği vermek için yola çıkmıştır. Evrensellik CHP'liler, laik, aydınlanmacı idealleri ile evrenselliği benimsemişledir. Bu bağlamda yola çıktık, bu bağlamda çalıştık.
 
Katılımcılık; özgürlükler geliştikçe, çok önemli bir durum olarak önümüzdedir. Siyasal karar mekanizmalarına halkın daha fazla katılmasını sağlamak, CHP'lilerin temel hedefi ve amacıdır. 
 
Eskiden sosyal demokratlar sadece adil hakça bölüşümden bahsederlerdi. Şimdi biz diyoruz ki, işçisiyle, çiftçisiyle, sanayicisiyle önce üreteceğiz, sonra gönenci bölüşeceğiz.
 
CHP olarak önceliğimiz yoksulluğu paylaşmak olmadı, yoksulluğu bir övünç alanı olarak görmeyeceğiz. 
 
Halkın zenginleşmesini sağlayacağız ve gönenci toplumun tüm kesimlerine yayacağız. Hedefimiz bu olacak. 
 
Zamanın ruhunu iyi okuyacaksanız, geçmişi de, içinde bulunduğunuz koşulları da geleceği de çok iyi tahlil etmeniz gerekiyor. 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra dünya i
 
Birinci dalga, avcılıktan tarım toplumuna geçiş. İkinci büyük dalga, tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş dalgası gelmiş ve tüm dünyayı sarmış. Üçüncü dalga sanayiden bilgi toplumuna geçiş sürecinin başlamasıdır. Bugünkü yüzyılda, zenginliğin ve refahın temelleri artık değişmiştir. Artık bilgi toplumuna endekslenmiştir. (SNK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com