'Özgürlük'te o hakimlerin imzası var

'Özgürlük'te o hakimlerin imzası var
28 Şubat soruşturmasında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ile ODTÜ’lü öğrencilerin serbest bırakılması "Özgürlük Hakimleri”ni gündeme getirdi. AİHM’de özel eğitim alan hakimlerin görev yaptığı 5 ayda tutuklama sayısında yüzd
28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edildi.
 
Ankara Özgürlük Hakimi Halil İbrahim Kütük, emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın serbest bırakılmasına karar verdi.
 
Kütük, kararında “Soyut şüphe başlı başına tutuklama gerekçesi yapılamaz. Adli kontrol yeterliyse tutuklama istisnadır" ifadelerini kullandı.
 
Aslında bu karar, “Özgürlük Hakimleri”nin ilk kararı değil. Temmuz 2012'de göreve başlayan “Özgürlük Hakimleri”, 5 aylık süre içinde benzer gerekçelerle yüzlerce tutuklama talebini geri çevirdi.
 
ODTÜ'LÜLER DE SERBEST KALDI
 
ODTÜ'de Göktürk-2 uydusunun fırlatılışı sırasında çıkan olaylar nedeniyle çok sayıda öğrenci gözaltına alınmıştı.
 
"Örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklanmaları istenen öğrenciler, yine Nöbetçi Özgürlük Hakimi tarafından serbest bırakıldı.
 
26 ÖZGÜRLÜK HAKİMİ
 
Türkiye genelinde görev yapan toplam 26 “Özgürlük Hakimi” var. Hedefleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye'yi yüklü tazminata mahkum etmesine neden olan olayların önüne geçmek.
 
TERÖR VE ÖRGÜTLÜ SUÇ EĞİTİMİ
 
“Özgürlük Hakimleri”, diğer hakimlerden farklı olarak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından “terör ve örgütlü suçlar” konusunda özel bir eğitimden geçirildiler.
 
AİHM’E GİTTİLER
 
“Özgürlük Hakimleri”, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de gönderildi.
 
Hakimler, burada hem uzun yargılama gerekçesiyle Türkiye aleyhine açılan 3 bin 500 davayı inceledi.
 
Hakimler, hem de benzer davalarda Türkiye aleyhine verilen ihlal kararlarının gerekçeleri konusunda eğitimden geçirildi.
 
SANIKLARA ÖZGÜRLÜK GELDİ
 
Göreve başladıkları günden bu yana geçen 5 ayda yaklaşık 18 bin dosyaya bakan bu hakimler, tutuklama taleplerinin büyük bölümünü geri çevirdi.
 
Adli kontrol mekanizmaları daha sık kullanılmaya başlandı. İstatistiklere göre, tutuklama tedbiri yüzde 25 oranında gerçekleşti. Yani her 100 tutuklama talebinden 25'i kabul edildi. (EAK)

Kaynak: NTV
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com