Özkahya’ya zaman aşımı!

Özkahya’ya zaman aşımı!
Halis Özkahya’nın Etik Kurulu’na sevk edilmesini isteyen Fenerbahçe zaman aşımına takıldı.Sarı-lacivertli kulübün başvurusu 7 günlük yasal sürenin dolması nedeniyle geri çevrildi

Fenerbahçe’nin, FIFA kokartlı hakem Halis Özkahya’nın, Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu’na sevk edilmesiyle ilgili talebi zaman aşımına uğradı.

Sarı-lacivertli kulüp, Süper Lig’in 16. haftasında oynanan Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde Raul Maireles’in kendisine tükürdüğünü rapor eden ve Portekizli oyuncunun 8 maç ceza almasına yol açan Özkahya’nın talimatı ihlal ettiği gerekçesiyle yargılanmasını istemişti. Ancak bu talep, “usul yönünden“ geri çevrildi.

Etik Kurulu Talimatı’nın, “Etik kurula başvuru” başlıklı 5. maddesinin 2. fıkrasında yer alan “Başvuru süresi, ihlâlin ve failinin öğrenildiği tarihten itibaren 7 gündür” hükmü çerçevesinde yapılan değerlendirmede, Tahkim Kurulu’nun Meireles ile ilgili kararını 27 Aralık 2012 tarihinde açıkladığı, Fenerbahçe’nin ise başvuruyu 21 Ocak 2013’te yaptığına dikkat çekildi. Talimatta öngörülen 7 günlük sürede işlem yapılmadığı için sarı-lacivertlilerin başvurusu geçersiz kabul edildi.

HAKKINI KAYBETTİ

Aynı talimatta yer alan “Bu süre herhalde, ihlâlin vuku tarihinden itibaren 3 ayı aşamaz. Şike ve teşvik primi ile ilgili hükümler saklıdır” ifadesinin Halis Özkahya ile ilgili başvuruyu kapsamadığı, bu hükmün faili belli olmayan olaylarda başvuru sahibine zaman tanımak için kullanıldığı vurgulandı.

Federasyon yetkilileri sürecin Tahkim Kurulu’nun, Meireles’e verilen cezayı açıklamasıyla başladığını, Fenerbahçe’nin ise tam 25 gün sonra TFF’ye yazılı olarak başvurarak bu hakkını yitirdiğini belirtti.

21 OCAK'TA BAŞVURDULAR

Fenerbahçe’nin, Halis Özkahya’nın Etik Kurulu’na sevk edilmesiyle ilgili 21 Ocak 2013 tarihli açıklamasında özetle şu ifadeler kullanılmıştı: “Hakem tarafından hazırlanan raporun, yayıncı tarafından kayıt altına alınan görüntü ile uyuşmadığı ortaya çıkmıştır. Tahkim Kurulu kararından sonra dahi, Halis Özkahya kendisine tükürüldüğünü ısrarla ileri sürmüştür. Tahkim Kurulu kararı karşısında hakem Halis Özkahya’nın, Etik Kurulu Talimatı’nı ihlal ettiği, ilkelere aykırı davrandığı açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, Halis Özkahya’nın Etik Kurulu’na sevk edilmesi için TFF’ye başvurduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız.”

NE OLABİLİRDİ?

Sarı-lacivertli kulübün talebi kabul edilseydi, Etik Kurulu, Halis Özkahya ile ilgili iddiaları incelemeye alacaktı. Kurul, Özkahya’nın iddia edildiği gibi etik olmayan bir davranış içine girdiğini tespit etseydi FIFA kokartlı hakeme, “Uyarma, kınama, huzurda kınama, yazılı ya da görsel medya aracılığı ile kınama veya ihlâlin toplumdaki olumsuz etkilerini gidermeye yönelik olarak kişinin konferans vermesi veya engelli sporcularla ilgili organizasyonlara katılmasi gibi sportif ve eğitici” yaptırımlardan birini uygulamaya koyabilirdi. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com