Özkaynak Kullanımımız arttı

Özkaynak Kullanımımız arttı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ''Sosyal Güvenlik Reformu öncesi harcamalarımızın 100 lirasının sadece 42 lirasını kendi kaynaklarımızla elde ediyorken, bugünlerde 60 lirasını kendi kaynaklarımızla elde edebilir hale geldik'' dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ''Sosyal Güvenlik Reformu öncesi harcamalarımızın 100 lirasının sadece 42 lirasını kendi kaynaklarımızla elde ediyorken, bugünlerde 60 lirasını kendi kaynaklarımızla elde edebilir hale geldik'' dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ''Sosyal Güvenlik Reformu öncesi harcamalarımızın 100 lirasının sadece 42 lirasını kendi kaynaklarımızla elde ediyorken, bugünlerde 60 lirasını kendi kaynaklarımızla elde edebilir hale geldik'' dedi.
Bakan Dinçer, Kütahya'nın Simav ilçesinde Sosyal Güvenlik Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de çok başarılı bir sosyal güvenlik ve genel sağlık reformu gerçekleştirildiğini bildirdi.
''Avrupa ülkelerinin birçoğunun üstesinden gelemediği kadar dirayet ve başarıyla bu işi yönettiklerini'' belirten Dinçer, yapılan reformların oluşmasının etkilerinin de hemen görülmeye başlandığını söyledi.
Bir ülkede sosyal güvenlik gelirleri artıyorsa, bu durumun söz konusu ülkede ekonominin daha sağlam bir zemine oturacağı anlamına geldiğini ifade eden Dinçer, şöyle konuştu:
''Sosyal Güvenlik Reformu öncesi harcamalarımızın 100 lirasının sadece 42 lirasını kendi kaynaklarımızla elde ediyorken, bugünlerde 60 lirasını kendi kaynaklarımızla elde edebilir hale geldik. Bunun anlamı şu: Biz bu ülkenin vatandaşları olarak kendi geleceğimize daha umutla bakabiliriz demektir. Eğer bir ülkenin reel faizleri yüksekse bunun anlamı sosyal güvenlik açıkları fazla demektir. ABD'nin reel faizlerinin çok düşük olmasının nedeni, sosyal güvenlik ve ülke tasarruflarının yüksekliğiydi. Bu bakımdan giderek iyileşen sosyal güvenlik gelirlerinin ülkemizin ve kendi geleceğimizi belirlemesi konusunda daha etkin olacağını söylemek mümkündür. Ancak yapısal reformları başarmak yetmiyor. Yapısal reformların yanında bir de zihniyetimizi değiştirmek gerekiyor. Devlete, vatandaşa dair zihniyetimizi değiştirmemiz gerekiyor. Esasında tam da yapmak istediğimiz şeylerden biri de budur.''
''Biz artık devletin belki de siyasal anlamda içeriği çok iyi dolmamış olan, şahıstan şahısa değişen kamu yararı fikri yerine halkın ihtiyaçlarının karşılanması fikrini ikame eden bir tavır ortaya koymaya çalışıyoruz'' diyen Dinçer, Türkiye'de vatandaşların iradesinin her şeyin üstünde olduğunu anlattı.
Dinçer, vatandaşların ihtiyaç, istek ve beklentilerinin öncelikli olarak karşılanması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
''Biz hizmeti vatandaşın ayağına götürerek, bu hizmetleri alırken onlara önemli ve değerli birisiymiş gibi muamele ederek ve güler yüz göstererek, herhangi bir kamu kurumuna gittiklerinde aldıkları hizmetlerden tatmin olma derecesini artırarak hizmet etmek istiyoruz. Bizim için vatandaşın talepleri hepsinin önüne geçer bir değere sahiptir. Şuna inanıyoruz: Eğer toplumda vatandaşa ne kadar çok hizmet edersek, biz de o kadar çok değer ve önem kazanırız. İnanıyoruz ki toplumun efendisi ona hükmeden değil, ona hizmet edendir. Bu, beraberinde bizim bürokratik anlayışımızı değiştirmeye de zorluyor. Bugüne kadar devlet memurunu önemseyen, onu vatandaşın yanında ağırlıklı olarak üste çıkaran kuralları, vatandaşı önemseyen ve devlet memurunu da ona hizmet eden bir anlayışa doğru kaydırmaya çalışıyoruz.''
-BAKANLIK PERSONELİNİN HİZMET ANLAYIŞI-
Dinçer, kamu kurum ve kuruluşlarının güzel binalara sahip olmasının kendileri için gurur kaynağı olduğunu söyledi.
İyi bir bina ve teknolojik altyapıya sahip olmanın personelin işini kolaylaştıracağını ancak vatandaşları memnun ve tatmin etmeyeceğini dile getiren Dinçer, şunları kaydetti:
''İyi bina, iyi personel için onur vericidir, iyi teknoloji onların işlerini kolaylaştırır ancak bizim esas hizmet amacımız vatandaş ise o zaman o vatandaşı burada memnun edecek davranışlar ortaya koymalıyız.
Açık bir şekilde personelime şunu söylüyorum: Bu vatandaşlarımız bu kapıdan içeriye girdiğinde hiç kimse onlara olumsuz cevap vermeyecek, yardım etmek için uğraşacak. Herhangi bir sorusu ve sorunu varsa kendi işi olmasa bile o vatandaşımıza sahip çıkacak, elinden tutacak, işini görmeye çalışacak, kendisi göremiyorsa gören memura götürecek. Çünkü buradan insanlara kanunen bazen olumlu cevap veremeyebiliriz, bazen istedikleri gerçekleştirilemeyecek bir husus olabilir. Ancak öyle sahip çıkacağız, öyle onunla ilgileneceğiz ki işi görülmemiş olsa bile binadan bize teşekkür ederek çıkacak. Bu kapıdan teşekkür etmeden çıkan vatandaş olursa, bu durumun sorumlusu benim personelim olacak. Ben de onların performansını bununla ölçeceğim. İyi binalarla yeni teknolojilerle beraber zihniyetimizle de bütünleşerek vatandaşlarımıza hizmet etmeyi öne alan bir yaklaşım sunmaya çalışıyoruz.''
Dinçer, sadece vatandaşların ayağına kadar gelmeyeceklerini, ayrıca onları memnun etmek için ellerinden geleni yapıp güler yüz göstererek bu memnuniyeti artırmaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Emin Zararsız da hizmetlerin vatandaşa en yakın noktalarda verilmesi amacıyla 436 sosyal güvenlik merkezi kurma kararı aldıklarını ve bunların 250'den fazlasını faaliyete geçirdiklerini belirtti.
Konuşmaların ardından Bakan Ömer Dinçer, Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti Kütahya milletvekilleri İsmail Hakkı Biçer, Hüsnü Ordu, Hasan Fehmi Kinay, Soner Aksoy tarafından birlikte kurdele kesilerek merkezin açılışı gerçekleştirdi. Dinçer ve beraberindekiler binanın bölümlerini gezerek, yetkililerden bilgi aldı.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Simav'da Kaymakamlık ve belediyeyi de ziyaret ederek, Kaymakam Cengiz Horozoğlu, Belediye Başkanı Kasım Karahan'dan ilçede yürütülen hizmetlere ilişkin bilgi aldı.
Simav'da AK Parti İlçe Teşkilatı ve bir tekstil atölyesini de ziyaret eden, caddelerde vatandaşlarla sohbet eden Dinçer, basına kapalı yapılan AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com