Özkök Konuşmuyor Çünkü...

Özkök Konuşmuyor Çünkü...
Balyoz davasında yargılanan komutanlar, ısrarla Hilmi Özkök'ün konuşmasını istiyor, fakat O sessiz kalmayı tercih ediyor. Özkök neden sessiz kaldığını açıkladı...

Balyoz davasında savunma yapan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'a çağrıda bulundu. Özden, Özkök ve Yalman için, “Buraya gelmeli, ne biliyorlarsa açıklamalılar. Onların susması bizi zan altında bırakıyor” dedi.

 

Milliyet Gazetesi'nden Fikret Bila, Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'le konuşmasını köşesine taşıdı bugün... Özkök Paşa, yargı sürecinin devam ettiğine dikkat çekti ve şu değerlendirmeyi yaptı:

 

- Benim susmam veya konuşmam kimseyi zan altında bırakmaz. Zan benim susmamla doğmaz, ilgisi yok. Ben konuşup da kimseyi suçlamadım ki, kimseyi zan altında bırakmadım ki! Ayrıca susmam da kimseyi zan altında bırakmaz. O adli süreçle ilgili bir durumdur. Mahkeme süreciyle ilgili, mahkemenin sonuçlanması gerekiyor.

 

İşte Fikret Bila'nın Hilmi Özkök'le yaptığı o röportaj:

 

“Kuvvet yürütür”

Daha önce İzmir adliyesinde ifade vermiştiniz?

- O konu karıştırılıyor. Ben Ergenekon davasıyla ilgili ifade verdim. Nezaket gösterip İzmir'e geldiler, ben de İzmir Adliyesi'ne gittim ve ifade verdim. Balyoz davasıyla ilgili olarak kimseyle konuşmadım. O konuyla ilgili iddialar var, yargı süreci devam ediyor. Seminerler her yıl yapılır. Prosedürü de bellidir. Var olan bir plan oynanır. Bunları Genelkurmay Başkanı değil Kuvvet yürütür. Sonra bize rapor gelir. O tarihlerde ben Ankara'da başka konularla ilgileniyordum. Irak konusu vardı, Kıbrıs konusu vardı, AB konusu vardı. Sürekli zirveler, toplantılar yapıyorduk. O seminere ben de gidemedim, Kuvvet Komutanı da (Aytaç Yalman) gidemedi. Türkiye'nin gündeminde bizi de yakından ilgilendiren çok önemli konular vardı.

 

“Bilgi-belge yok”

Balyoz davasında gündeme getirilen iddialarla ilgili size ulaşan bilgi ve belge var mı?

- Hayır, yok. Bu, bana daha önce de soruldu. Şamil Tayyar sormuştu, ona da aynı cevabı vermiştim. Bende bu konuda bilgi-belge yok. Dediğim gibi ben o zaman Ankara'da çok daha farklı konularla meşguldüm.

 

“Savunma talep edebilir”

Özden Örnek, yine de size çağrı yapıyor?

- Bu adli süreç. Savunma yapanlar böyle taleplerde bulunabilirler. Ben öyle bakıyorum.

 

“Yorum yok”

Ergenekon davasıyla ilgili görüşmemizde savcı davet ederse ifade veririm, demiştiniz ve sonra davet gelince de verdiniz. Balyoz davası için de aynı görüşü taşıdığınızı söyleyebilir miyiz?

- No comment (yorum yok)

 

“Üzülüyorum”

Susmaları zan altında bırakıyor, dediklerine göre sizin konuşmanızın aydınlatıcı olacağını düşünüyorlar. Kuvvet komutanlarınızın düşüncesi size neler hissettiriyor?

- Tabii tutuklu olmalarına ve bu sürenin uzamasına çok üzülüyorum. Tutukluluk bir cezaya dönüşmemeli. Daha önce size söylemiştim, benim gözümde silah arkadaşlarımın hepsi tertemizdir. Konu edilen seminer ve iddialarla ilgili olarak dediğim gibi bende bilgi veya belge yok. Keşke yardım edebileceğim bir konu olsa. Ben, şu anda görevde olan bir Genelkurmay Başkanı değilim. Görevimi tamamlamışım, emekli olmuşum. Göreve yeni geldiğim tarihlerde Ankara'da hangi sorunlarla meşgul olduğumu söyledim.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com