Ozondaki delik Almanya'yı 5'e katladı

Ozondaki delik Almanya'yı 5'e katladı
Kuzey Kutbu üzerindeki ozon tabakasında açılan deliğin Almanya'nın 5 katı büyüklüğüne ulaştığı bildirildi.

Kuzey Kutbu üzerinde Almanya'nın 5 katı büyüklüğündeki deliğin, dolaştığı bölgelerdeki insanların yüksek derecelerde ultraviyole ışınlara maruz kalmalarına yol açtığı kaydedildi.

Konuyla ilgili makale, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) internet sitesinde yer aldı ve Nature dergisinde yayımlandı.

MORÖTESİ IŞINLARA MARUZ KALDILAR

Makalede, Kuzey Kutbu'nda görülmedik bir soğuğa yol açan bu rekor büyüklükteki deliğin geçen nisanda 15 gün kadar Doğu Avrupa, Rusya ve Moğolistan üzerinde dolaştığı, deliğin bu bölgelerde yaşayan insanların yüksek derecelerde ultraviyole (morötesi) ışınlara maruz kalmalarına yol açtığı kaydedildi.

3 atom oksijeninden oluşan ozon molekülü, özellikle bitki örtüsüne zarar veren ve cilt kanserine ya da katarakta yol açabilen ultraviyole ışınlarının zararlarından dünyayı koruyor.

GİDEREK İNCELİYOR

Dünyanın bu doğal kalkanı kışları ve ilkbaharları, soğutma sistemleri ve aerosollarda kullanılan ve 1985'ten beri üretimi yasak olan kloroflorokarbon (CFC) gazları yüzünden inceliyor.

Bilimadamları, Kuzey Kutbu'ndaki bu rekor büyüklükteki ozon tabakası deliğinin sorumlusunun kışları kuzey kutup stratosfer tabakasında oluşan dev kasırga ''kutup girdabı'' olduğunu belirterek, bu doğa olayının geçen kış çok soğuk bir ortamda oluşmasının ozon tabakasına çok daha fazla zarar verdiğinin altını çiziyorlar.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com