Öz'ün görüşme iddiasını doğruladılar

Öz'ün görüşme iddiasını doğruladılar
Savcı Zekeriya Öz'ün Başbakan tarafından gönderildiklerini söylediği iki isim Bursa'daki görüşmeyi kabul etti

Yolsuzluk Operasyonunu başlatan isimlerden Savcı Zekeriya Öz'ün yaptığı açıklamada bahsettiği tehdit içerikli görüşmeyi taraflar kabul etti. Savcı Öz, Dubai tatili hakkında çıkan haberler sonrası yaptığı yazılı açıklamada Bursa'da bir otelde yüksek yargı kökenli 2 isimle görüştüğünü ve bu kişilerin Başbakan tarafından gönderilerek yolsuzluk davasını kapatması için tehdit ettiğini iddia etmişti.

Bu iki kişinin, Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Nihat Ömeroğlu ile Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit olduğu bilgisi basına yansıdı. Bir gün sessiz kalan Ömeroğlu ve Cirit, dün akşam ayrı ayrı basın açıklaması yaptılar. Öz ile görüştüklerini doğrulayan Ömeroğlu ve Cirit, “Başbakan tarafından görevlendirildikleri, Öz’ü tehdit ettikleri, soruşturmanın kapatılmasını istedikleri” iddiasını yalanladı.

Savcı Öz, “Başbakan tarafından gönderilen yüksek yargı kökenli 2 kişiyle Bursa’da görüştüm. Bu kişiler bana ‘Bizzat Başbakan’dan özür dile. Soruşturmayı durdur’ dedi” ifadelerini kullanmıştı. Öz’ün bu açıklaması Başbakanlık tarafından önceki akşam “Tümüyle iftira” sözleriyle yalanlandı.  Ancak Ömeroğlu ve Cirit görüşmeyi kabul etti.

"28 ARALIK'TA YEMEK YEDİK"

Ömeroğlu açıklamasında, şöyle dedi: “Bu iddia, bir anlamda beni ilgilendirmemekle birlikte bir internet sitesinde yüksek yargıdaki bu kişinin ben olacağım varsayılmıştır. Bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu konuda da Sayın Öz’den doğru açıklama bekliyorum. Öz, bu iki yüksek yargı mensubunun ismini açıklamamıştır. Açıklasaydı ve ismimi belirtseydi gerekli cevabı verirdim. Öz, benim Bursa Adliyesi’nden tanıdığım stajyerdir. Kendisiyle ailece görüşürüz. İstanbul’da, Bursa’da birçok kez beraber olmuşuzdur. 22 Aralık 2013 günü Bursa’da değildim. 28 Aralık 2013 günü yılbaşı için Bursa’daydım. İddia ettiği hususlar bir araya geldiğimizde hiçbir zaman konuşulmamıştır. Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, ‘soruşturmayı kapatın’ demem asla söz konusu değildir. Açılan soruşturmayı kapatmaya kimsenin gücünün yetmeyeceği bilinen bir gerçektir. Hiçbir hukukçu bunu söylemez.”

"AİLECE GÖRÜŞTÜK"

Cirit de Öz’le ailece görüştüklerini belirterek, şu açıklamayı yaptı: “28 Aralık 2013 tarihinde ailemle birlikte memleketim Burhaniye’ye giderken, Bursa’da konakladığımız otelde akşam yemeğinde Sayın Öz ile ailece birlikte olduk. Ancak iddia edildiği gibi Sayın Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, ‘soruşturmayı kapatın demem’ söz konusu değildir. Hiçbir yargı mensubu aracılık veya tehdit gibi hususları kabul etmediği gibi hiçbir hukuk adamına da yakıştırmaz. Açılan bir soruşturma mutlaka olumlu veya olumsuz sonuçlandırılmak zorundadır. O nedenle ‘soruşturmayı kapat’ diye bir söylem anlamsızdır ve olamaz.” (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com