Özür dilemek neden zor?

Özür dilemek neden zor?
Özür dilemenin neden çok zor olduğu üzerinde kafa yoran bilim insanları çarpıcı sonuçlara ulaştı. Araştırmalara göre özür dilemeyi reddetmek insanı güçlü hissettiriyor.

İnsanların bir hata yaptıktan sonra özür dilemesi neden çok zordur? Hele bu bir devletin kendi vatandaşına ya da başka bir devlete karşı yaptığı hataysa daha da zor oluyor. Birçok hukiki sonuç doğuracağı ve "ulusal gurur zedeleneceği" gerekçesiyle devletlerin özür dilemesi imkansıza yakın oluyor. Uzmanlar özür dilemenin psikolojik sonuçlarından korkulduğu için böyle bir hareketin zor olduğunu düşünüyor. Avustralyalı bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre bir hata karşısında özür dilemeyi reddetmek kendine güveni artırıyor.

Queensland Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden Dr. Tyler Okimoto özür dilemenin neden zor olduğunu araştırdı. Özellikle cezadan ve suçlamalardan kurtulmanın bu ucuz yolunun neden zor kullanıldığına ışık tutmaya çalıştı. Dr. Okimoto bulgularını European Journal of Social Psychology dergisinde yayımladı.

İlk deney 18 ile 77 yaş arası 228 yetişkin üzerinde yürütüldü. Katılımcıların bazıları bir zaman yaptığı bir hata üzerine özür diledi, diğeri özür dilemeyi reddeti, bir diğer grup da ne özür diledi ne de reddetti. Araştırma sonucunda özür dilemeyi reddeden grubun özür dileyenlere göre kendini güçlü hissettiği ve kendine güveni fazla olduğu ortaya çıktı. Hiçbir şey yapmayanlar ise özür dileyenlerden daha az kendine güvenli çıktı.

İkinci deneyde 18 ile 71 yaş arası 219 kişi kullanıldı. Bu kez aynı süreç email ile denendi. Email yoluyla özür dilemyui reddedenlerin kendine güveni yine yüksek çıktı.

DrOkimoto ve arkadaşları araştıramyı değerlendirirken "İnsanlar özür diledikten sonra gelebilecek zararlara karşı kendini savunmaya alıyor ve özür dilemenin kendine saygısını kaybettiğini düşünüyor" değerlendirmesini yaptı.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com