"Özürlüler, bütün insanlarla aynı haklara sahipler"

"Özürlüler, bütün insanlarla aynı haklara sahipler"
Dünya özürlüler günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, özürlülerin topluma dahil edilmesinin bir hak olduğunu belirterek, günümüzde özürlülüğün gizli veya hayırseverlik konusu olmadığını, artık geniş çapta bir insan hakları me

Dünya özürlüler günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, özürlülerin topluma dahil edilmesinin bir hak olduğunu belirterek, günümüzde özürlülüğün gizli veya hayırseverlik konusu olmadığını, artık geniş çapta bir insan hakları meselesi olduğunun kabul edildiğini ifade etti.
Kütahya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamda konu ile ilgili şu bilgilere yer verildi:
'Günümüzde özürlülüğün gizli veya hayırseverlik konusu olmadığı, artık geniş çapta bir insan hakları meselesi olduğu kabul edilmiştir. Özürlülerin topluma dahil edilmesi, bir haktır. Özürlü bireyler, doğuştan sahip oldukları insanlık onurlarına saygı gösterilmesi hakkına sahiptir.
Özürlerinin sebebi, niteliği ve ağırlığı ne olursa olsun tüm özürlü kişiler, aynı yaştaki vatandaşlar ile aynı temel haklara sahiptir. Bu hakların başında ve hepsinden önce mümkün olduğu kadar normal ve tam bir insan gibi refah bir hayat yaşama hakkı gelir. Her yaşta hem temel eğitim hem de yeterli eğitim fırsatları dâhil yaşam boyu eğitim, özürlü bireylerin çalışabilirliğini ve uyum sağlayabilirliğini artırma konusunda ana unsurlardan biridir. Her birey ya özürlü, ya da özürlü adayıdır.
Pek çok insan sağlıklı iken trafik veya bir iş kazası veya bir hastalık sonucu sağlıksız, felçli, kötürüm, ortopedik, işitme ve görme özürlü olabilmektedir. Bu gerçek, bizlerin bu konuda daha fazla duyarlı olmamızı ve konuya daha fazla ilgi göstermemizi gerektirmektedir. Vatandaşlarımızın özürlü konumuna düşmemesi için gereken her türlü tedbirin alınması, daha da önemlisi özürlü vatandaşlarımıza karşı bilinçlerimizde oluşan özürlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.
Özürlü vatandaşlarımız için korumacı değil, onlara fırsat eşitliğini tanıyan bir düşünce ve uygulama içinde olmamız gerekmektedir. İş ve eğitim hayatında olduğu kadar, sosyal hayatta da daha aktif bir yaşam sürmeleri en doğal hakları olan Özürlü Vatandaşlarımızın daima yanlarında ve desteğinde olduğumuzu belirtmek isterim. Özürlü vatandaşlarımız için korumacı değil, onlara fırsat eşitliğini tanıyan bir düşünce ve uygulama içinde olmamız gerekmektedir.
İş ve eğitim hayatında olduğu kadar, sosyal hayatta da daha aktif bir yaşam sürmeleri en doğal hakları olan Özürlü Vatandaşlarımızın daima yanlarında ve desteğinde olduğumuzu belirterek 23 Aralık Dünya Özürlüler Günü' nü kutluyorum.' şeklinde açıklamlarda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com