Özürlüleri Zor Durumda Bırakmayın

Özürlüleri Zor Durumda Bırakmayın
2022 Kanununa göre maaş alan üyelerinin işadamlarının ihmalkarlığından dolayı özürlü maaşlarının kesildiğini belirten Kütahya Sakatlar ve Engelliler Derneği Başkanı Hatice Yakar bu durumun sakat ve engelli vatandaşlar üzeride maddi anlamda sıkıntı yara

2022 Kanununa göre maaş alan üyelerinin işadamlarının ihmalkarlığından dolayı özürlü maaşlarının kesildiğini belirten Kütahya Sakatlar ve Engelliler Derneği Başkanı Hatice Yakar bu durumun sakat ve engelli vatandaşlar üzeride maddi anlamda sıkıntı yaratığını vurguladı.
2022 Kanununa göre maaş alan üyelerinin maaşlarının kesildiğini belirten Kütahya Sakatlar ve Engelliler Derneği Başkanı Hatice Yakar bu durumun sakat ve engelli üyelerinin üzerine maddi anlamda büyük sıkıntaya neden olduğunu söyledi. Yakar 2022 Kanu hakkında bilgi verek şunları söyledi: ''Özürlü olması nedeniyle aylık talebinde bulunanlar, Özürlülük oranlarını 16.07.2006 tarihli ve 26230 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan “Özürlülere verilecek Sağlık Kurulu Raporları hakkında Yönetmelik” esaslarına göre alacakları Sağlık Kurulu Raporları ile kanıtlarlar ve bu raporları ayrıca, 2022 sayılı Kanuna göre kurulan Sağlık Kurulunda incelenerek karara bağlanır.'' 2022 Kanununa göre 3 ayda bir maaş almak için engelli ve sakat vatandaşarın büyük sıkıntılara katlandıklarını vurgulayarak, engelli maaşarının kesilmesi durumunda yukarıda sayılan prosedürü tekrar takip etmeleri zorunda kaldıklarını söyledi.Yakar, bu konuda sıkıntı yaşadıklarını belirterek konuya şöyle açıklık getirdi:'' İş sahipleri veya iş adamları derneğimizden engelli ve sakat işçi istiyor. Bizde çalışmak isteyen üyelerimizi iş yerlerine gönderiyoruz. İş sahipleri de üyelerimizle tam konuşmadan hemen işe alıp sigortasını yapıyor. Sakat ve engelli olan üyemiz sigorta girişi olduğu için 2022 Kanununa göre aldığı 3 aylık maaşı kesilmektedir. Iş yeri sahibi daha sonra işe aldığı üyemizden memnun kalmadığını bahane ederek işine son veriyor. Böylece üyemiz hem işsiz kalıyor hemde 2022 Kanununa göre aldığı maaştan da yararlanamıyor. Üyemiz tekrar 2022 Kanunundan faydalanmak için özürlü olduğunu ıspatlamak için birçok aşamadan geçmek zorunda kalıyor. Bu durumda özürlü üyemize büyük sıkıntılar yaştıyor.''
Hatice Yakar, engelli ve sakat üyelere yapılan bu tür haksızlıkların olmaması için dernek üyesini işe almak isteyen işadamlarının engelli vatandaşlarla iş alınımından önce herşeyi konuşmaları gerektiğini savundu. Hatice Yakar, konuşup anlaşmadan işe alınıp, sigortası yapılıp sonra işten çıkarılan özürlülerin sıkıntı yaşamamaları için iş verenleri sağduyulu olamya davet etti.
Kütahya Sakatlar ve Engelliler Derneği Başkanı Hatice Yakar son olarak, işe alınıp sigortası yapılan özürlülerin 2022 Kanununa göre aldıkları 3 aylık sakat maaşlarının kesildiğini tekrar hatırlatarak iş verenlerinin bu kanunu göz önünde bulundurarak özürlü vatandaşa iş verip vermeyeceklerini düşünmleri istedi.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com