Padişahların Harem Odası!..

Padişahların Harem Odası!..
Tarihçi ve Sultanın Sırrı dizisinin danışmanı Erhan Afyoncu, Osmanlı padişahlarının haremini anlattı...

Muhteşem Yüzyıl tartışmasına tarihçiler ve İslam bilimciler de dahil oldu. Diziye dönük gelişen tepkiler Habertürk ekranlarında masaya yatırıldı. Tarihçi Erhan Afyoncu ve Ali Rıza Demircan'ın katıldığı programda Kanuni Sultan Süleyman ve Osmanlı'nın harem kültürü tartışıldı.

Show TV'nin olay yaratan dizisinde en çok tepki çeken noktaların başında Sultan Kanuni Sultan Süleyman'ın harem hayatı olmuştu. Tarihin Arka Odası programının tanınmış yüzü ve Muhteşem Yüzyıl dizisinin senaryo danışmanlığını yapan Erhan Afyoncu padişahların cinsel hayatının kendi dönemi içinde kendi değerleriyle şekillendiğini anlattı.

Ece Üner: Sultan Süleyman şehvet düşkünü müdür?

Erhan Afyoncu: Hayır ama birden fazla kadınla birlikte oldukları için öyle algılanabilir. Bu noktada günümüzün değerleriyle bakmamak gerekir. O dönem için bu normal bir durumdur ve bütün padişahlar için geçerlidir.

Ali Rıza Demircan: Bizim hukukumuz haremde aklınıza gelebilecek herşeyi meşru kılıyor. Ama İslam hukukuna göre bunlar normal sayılamaz. Osmanlı padişahı 10 tane kadınla birlikte olsun, helal olsun. Ama İslam helal demiyor. Fransa'da bir erkek ve kadının hayatında birlikte olduğu kişi sayısı 14, Almanya'da 12. Yani bir padişahın 6 tane cariye ile ilişkiye girmiş... 

Ece Üner: Benim matematiğim bunu hesabını yapmaya yetmez.

PADİŞAHLAR ERKEKLERLE İLİŞKİYE GİRİYOR MUYDU?

Programda gündeme gelen konulardan biri de padişahların eş cinsel ilişkilere girip girmediği oldu. 

Ece Üner: Padişahların erkeklerle de birlikte olduğu söylenir. Çok rahat söylenemez ama özellikle dost meclislerinde konuşulur.

Erhan Afyoncu: Bu bir iddiadır, ama benim araştırmalarımda bu yönlü bir belge yoktu. Mesela Kanuni'ye çok yakın olan İbrahim'in daha sonra Kanuni'nin kız kardeşiyle evlendiğini görüyoruz.

İşte o anlar:Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com