"Padişahların hiçbiri hacca gitmemiş"

"Padişahların hiçbiri hacca gitmemiş"
Usta oyuncu Salih Kalyoncu, " 'Kanuni'nin ömrü at sırtında geçiyormuş, sarayda o kadar kadın bulunmuyormuş' eleştirilerine anlam veremiyorum. Osmanlı tarihinde birçok padişah geldi. Bunların hiç biri hacca gitmemiş, bunlar niye tartışılmıyor" dedi.

Senarist Yılmaz Okumuş'un kaleme aldığı, yönetmenliğini Adem Kılıç'ın üstlendiği filmin galası, Korupark Alışveriş Merkezi'ndeki Cinetech Sinema Salonu'nda gerçekleştirildi. Galaya, Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, senarist Yılmaz Okumuş, yönetmen Adem Kılıç, oyuncular ve davetliler katıldı.

Filmin başrol oyuncularından Temel karakterini canlandıran Alper Kul, ''Sümela'nın Şifresi-Temel'' filminin başarılı olmasından dolayı ''Moskova'nın Şifresi-Temel'' filminde de beklentinin büyük olduğu için strese girdiklerini ifade etti. Şuanda en keyifli anlarını yaşadıklarını belirten Kul, bu mutluluğu da uzatmak için çeşitli şehirlerde imza törenlere katıldıkları kaydetti. Kul, "İnsanların çocukları ile gidebileceği bir filme imza attık. Çok Temel fıkrası anlattım ama bir gün böyle bir film çekeceğim hiç aklıma gelmezdi" dedi.

KALYONCU'DAN MUHTEŞEM YÜZYIL SAVUNMASI

Filmde İmam Necati rolündeki Salih Kalyoncu, geçen yıl çok iyi bir başlangıç yaptıkları filmin ikincisinin gösterime girmesinden dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. T

ürk kahramanlarının unutulmadığı ifade eden Kalyoncu, "Yunus Emre'lerden, Pir Sultan Abdal'lardan, Şeyh Bedrettin'lere varana kadar birçok kahramanımız var. Ülkemiz tarihi kişiler ve kahramanlar konusunda çok bereketli. Ama biraz seyircinin ilgi duyması, sinemacının bunlara el atması gerekiyor. Son yıllarda yapılan bir Fatih filmi, bu güne kadar içinde ne kadar Fatih olmasa da, büyük izleyici kitlesine ulaştı. O yüzden olayları abartmadan, 'tarihimizle, ceddimizle alay ediliyor' diye düşünülmemeli. Bu filmler bir hayal ürünüdür. Muhteşem Yüzyıl dizisi için yapılan 'Kanuni'nin ömrü at sırtında geçiyormuş, sarayda o kadar kadın bulunmuyormuş' eleştirilerine anlam veremiyorum.

Osmanlı tarihinde birçok padişahlar geldi. Bunların hiç biri hacca gitmemiş, bunlar niye tartışılmıyor. Araştırmak isteniyorsa ceddimizin tarihi, niye bunlar hacca gitmemişler, bunları araştıralım. Bunların üzerinde durulmuyor. Çünkü gündem değiştirmek için yapılan şeyler bunlar. Bizler bunları konuşurken Suriye sınırına füzeler dizildi. Bunlar üzerinde kimse durmuyor. İnsanların biraz daha arka planı düşünüp, daha geniş bakmaları gerekiyor, her şeyin üzerine atlamamaları gerekiyor"
diye konuştu. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com