"Paket AKP iktidarını sağlamlaştırmak amaçlı"

"Paket AKP iktidarını sağlamlaştırmak amaçlı"
“Demokratikleşme Paketi”nin yurt dışında irdelenmesine devam ediliyor. New York Times tarafından yayınlanan yorumda paketteki reformlar olumlu bulunurken ’demokrasi kalitesi eksik” değerlendirmesi yapıldı.06 Ekim 2013 Pazar, 14:49:28 ’Paket AKP iktidarını

Paketin ülkenin en zor sorunların üstesinden gelinmesi için “bir zamanlar vaat edilen” önlemlerden “uzak” olduğu savunulurken pakete yöneltilen eleştirilerin arasında; Kürtçe eğitimin sadece özel okullar için öngörülmesi, Alevilerin taleplerinin yanıt verilmemesi bulunuyor.

“BAŞBAKAN ÇOK DAHA İYİ YAPABİLİR VE YAPMALI”

Yorumda “Erdoğan’ın mevcut yavaşça yaklaşımı, ilk defa başbakan olduğu, uzlaşmaz bir muhalefet ile generaller ve yargıçların husumetiyle karşılaştığı 2003 yılında haklı olabilirdi. Ancak 10 yıl sonra Başbakan ülkeyi tamamen kontrol ediyor. Çok daha iyi yapabilir ve yapmalıdır” denildi.

Başbakan Erdoğan için “otokratik olduğu, kendisinden başka hiç kimseyi dinlemediği, muhafazakar tabanını da, geri kalan herkesi provoke ederek sağlamlaştırmaya hazır olduğu” gibi iddialara yer verildiği yorumda paketin “yetersiz” kalmasının bir nedeni olarak da gelecek seçimler gösteriliyor.

“EŞİTLİĞİ TEŞVİK ETMEK YERİNE AKP İKTİDARINI SAĞLAMLAŞTIRMAYA YÖNELİK”

Yorumda “Tüm Türklerin arasında eşitliği teşvik etmek yerine Erdoğan’ın reform paketi, AKP’nin iktidarını sağlamlaştırmayı amaçladığı gibi görünüyor” görüşünün dile getirildikten sonra hükümetin yüzde 10’luk barajı kaldırması için “baskı” altına olduğu kaydediliyor.

Baraj konusunda Başbakan tarafından önerilen iki alternatif sisteminin “Kürt temsili sorunu” çözerken Parlamentoda temsil edilen en büyük iki muhalefet partisini küçülteceği savunulan yorum şu sözlerle noktalanıyor:

“Eğer iki öneriden biri onaylanır ve AKP sonraki seçimi kazanırsa, Anayasayı istediği gibi değiştirmek için yeterince büyük bir çoğunluk elde edebilir. Ancak o zaman azınlık hakları ne olur?”(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com