Pakistan Başbakanı Şerif Tahran'da

Pakistan Başbakanı Şerif Tahranda
Şerif, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri ile doğal gaz boru hattı projesini görüştü

TAHRAN (AA) – Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, resmi ziyaret dolayısıyla geldiği İran’da Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile bir araya geldi.

Sadabad Sarayı’ndaki resmi karşılama töreninin ardından yapılan görüşmenin gündeminde İran ile Pakistan arasındaki doğal gaz boru hattı projesi yer aldı. Görüşmenin ardından konuşan İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, iki ülke arasındaki anlaşma gereğince Pakistan’dan doğal gaz boru hattı projesindeki taahhütlerini yerine getirmesini beklediklerini ifade etti. Cihangiri, ayrıca iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesini engelleyen bankacılık sektöründeki sorunlara işaret etti.

Cihangiri, Pakistan’dan İran Merkez Bankası ve İran’ın diğer ticari bankaları ile işbirliği yaparak bu engelleri ortadan kaldırmalarını ve Pakistan’da faaliyetlerine sınırlama getirilen bazı İranlı şirketlerin önündeki engellerin kaldırılmasını talep etti. Cihangiri, "Tahran ile İslamabad arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılmasını istiyoruz" dedi.

Pakistan Başbakanı Şerif ise İran ile Pakistan arasında devam eden doğal gaz boru hattı projesinin İslamabad için son derece önemli olduğunu dile getirdi ve petrol ve doğal gaz alanında çok yönlü işbirlikleri için yeni önerileri memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

İran’a uygulanan yaptırımların iki ülke arasında ticari ve mali işlemler alanlarında sorunlara yol açtığını ifade eden Şerif, "Bu engelleri en kısa zamanda ortadan kaldırmaya kararlıyız" diye konuştu.

Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, bu sabah beraberinde siyasi ve ekonomik üst düzey yetkililerden oluşan kalabalık bir heyetle Tahran’a gelmişti. Ziyarette, iki ülke arasında farklı alanlarda işbirliğini öngören anlaşmaların imzalanması ön görülüyor. İki gün sürecek ziyaret, iki ülke arasında yeni hükümetlerin kurulmasının ardından düzenlenen ilk üst düzey temas özelliğini taşıyor. Ziyaret İran basınında iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir ufuk olarak yorumlanıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com