Pakistan Başbakanı Şerif Tahran'da

Pakistan Başbakanı Şerif Tahranda
İran dini lideri Hamaney, Pakistan Başbakanı Şerif’i kabul etti

TAHRAN (AA) – İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif ile görüştü.

Dini lider Hamaney'in, İran’a resmi ziyarette bulunan Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif’i kabulünden sonra Hamaney’in resmi internet sitesinde görüşmenin ayrıntılarına yer verildi. Hamaney, ülkesi ile Pakistan'ın arasını açmaya çalışan güçler olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmasına fırsat verilmemesi gerektiğini söyledi.

 

Görüşmede Tahran ile İslamabad arasında düşüş gösteren ekonomik ilişkilere işaret eden Hamaney, "Sınır bölgelerinde güvenliği tehdit ederek iki samimi dost ülke İran ve Pakistan’ın arasını açmaya çalışan gizli planlar mevcut. Ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi fırsatının kaybolmasına izin verilmemelidir” dedi.

Hamaney, İran ile Pakistan arasında devam eden doğal gaz boru hattı projesi başta olmak üzere büyük ekonomik projelerin hayata geçirilmesinin gerekliliğine işaret etti. İki ülke arasındaki ilişkilerin sürdürülmesi noktasında kimseden izin beklenmesinin söz konusu olamayacağını belirten Hamaney, “Kötü niyeti alenen ortada olan Amerika, İran ile Pakistan’ın arasını açmak isteyen ülkelerin başında geliyor. Bu konuda aktif olan başka ülkeler de mevcut” ifadesini kullandı.

İran ve Pakistan sınır bölgelerinde son aylarda yaşanan güvenlik problemlerine işaret eden Hamaney, bir takım kimselerin iki ülkenin ortak sınırlarında kasıtlı olarak kaos çıkarmaya çalıştıklarını ve bu tür olayların doğal ve kasıt içermediğine inanmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Pakistan Başbakanı Şerif de geçen aylarda İran’ın Pakistan sınırında sınır muhafızlarının kaçırılması olayına işaret ederek, bunun iki ülkenin arasını açmak için planlanmış üzücü bir girişim olduğunu dile getirdi.  

Şerif ayrıca dini lider Hamaney’e Tahran ile İslamabad arasındaki ekonomik ilişkilerin ve ticaret hacminin düşüş yaşamadan önceki 3 milyar dolarlık seviyeye çıkarmayı, ardından bunun daha yükseltmeyi ve doğal gaz boru hattı projesini yeniden canlandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

İki gündür Tahran'da bulunan Şerif ile İranlı yetkililer arasındaki görüşmelerde ağırlıkla Tahran’ın İslamabad’ı taahhütlerini yerine getirmemekle suçladığı doğal gaz boru hattı projesi ele alınmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com