Pakistan milli günü Ankara'da kutlandı

Pakistan milli günü Ankarada kutlandı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce:

ANKARA (AA) - Pakistan milli günü Büyükelçi Muhammad Haroon Shaukat'ın Swissotelde verdiği resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyonda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Türkiye ve Pakistan her dönem yakın siyasi, askeri, kültürel, ticari ve ekonomik ilişkiler içerisinde bulunmuşlardır. O kadar yakınız ki Pakistan dilinin adı Urduca, Orduca. Bizim ordumuzun adını taşıyor" dedi.

Güllüce, ikili ilişkilerin karşılıklı yarar, güven ve anlayış temelinde giderek geliştiğine işaret ederek "Diğer taraftan Pakistan'ın ticari ve ekonomik önemi istikrarlı olarak artmaktadır" diye konuştu.

Türkiye ile Pakistan arasında üç benzerlikten bahsetmek istediğini belirten Güllüce, şöyle devam etti:

"İlk olarak Türkiye ve Pakistan arasında geçmişten gelen sağlam, kültürel ve tarihi bağların yanı sıra inancımızdan kaynaklanan sağlam dostluk da bulunmaktadır. Her iki ülkenin de büyük bir çoğunluğunu Müslüman nüfus oluşturmakta. Pakistanlı Müslüman kardeşlerimiz, Türkiye'nin kurtuluş savaşına destek vermiştir. Biz millet olarak bu desteği hiçbir zaman unutmadık ve unutmayacağız. İkinci olarak ülkelerimizin büyük mücadeleler sonucunda kurulduğuna ve bağımsızlıklarını elde ettiklerine dikkat çekmek istiyorum. Üçüncü olarak, genç nüfusun her iki ülkenin demografik yapısında önemli bir unsur olduğunu belirtmek istiyorum. Bu çerçevede Pakistan'ın da içerisinde bulunduğu Asya Pasifik bölgesinin küresel ekonomideki artan rolüyle paralel olarak Türkiye'de bu bölgeye özel ve öncelikli önem vermeye başlamıştır."

Pakistan'da 30 Temmuz 2013'te düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 11 Mayıs 2013'te yapılan genel seçimlerin, Pakistan demokrasisi adına önemli bir başarı olduğunu söyleyen Bakan Güllüce, Türkiye'nin Pakistan'ın istikrar, huzur ve refahına önem atfettiğini, Pakistan'a siyasi, askeri, ekonomik ve diğer alanlarda destek vermeye ve işbirliğini yeni ufuklara taşımaya kararlı olduklarının altını çizdi.

Büyükelçi Shaukat da iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine değindi, Shaukat, Türkiye'nin Pakistan halkı için en yakın ve en dost ülke olduğunu ifade ederek "Türkiye ile ilişkilerimizi hızlı bir şekilde güçlendirmek için çalışıyoruz. Yaşasın Pakistan-Türkiye dostluğu, yaşasın Pakistan-Türkiye kardeşliği" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com