Pakistan Talibanı ile müzakere süreci

Pakistan Talibanı ile müzakere süreci
Sami-ul Hak:"Hükümet Taliban'la yapılacak barış müzakereleri konusunda ciddi değil

Birçok Taliban üyesinin medreselerinde eğitim alması nedeniyle "Taliban'ın babası" lakabı ile anılan politikacı ve din adamı Sami-ul Hak, "Hükümet,Taliban'la yapılacak barış müzakereleri konusunda ciddi değil" dedi.

Hükümet ve Pakistan Talibanı tarafından oluşturulan barış müzakereleri heyetlerinin bir araya gelmesi planlanan ilk buluşmaya, hükümet heyetinin gelmeme kararı üzerine başkent İslambad'da basın toplantısı düzenleyen Hak, görüşme talebinin kendilerinden geldiğini söyledi.

Hak, hükümet heyetinin de kendilerine cevaben henüz tartışılacak konu başlıklarının netleşmediğini belirttiğini, bunun akabinde de planlanan toplantının iptal edildiğini bildirdi. Hükümeti ciddi davranmamakla suçlayan Hak, "Hükümetin bu davranışı müzakere konusunda ciddi olmadığını gösteriyor. Bizim kapılarımız müzakere için her zaman açık. Ben bu görevi barış adına bir ibadet olarak görüyorum" ifadesini kullandı.

29 Ocak'ta Ulusal Meclis'te milletvekillerine seslenen Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif, Pakistan Talibanı ile müzakere sürecini başlatmak amacıyla dört kişilik bir heyet oluşturulduğunu açıklamıştı. Heyette, Şerif'in iç politika danışmanlarından İrfan Sıddıki, Pakistan'ın eski Kabil Büyükelçisi Rüstem Şah Mohmand, gazeteci Rahimullah Yusufzai ve emekli binbaşı Amir Şah'ın yer aldığı belirtilmişti.

Bunun üzerine, Pakistan Talibanı'nın hafta sonu toplanan şurası da kendi heyetini oluşturmaya karar vermiş, beş isme kendileri adına müzakerelere katılmak için teklif götürmüştü.

Bu isimler arasında yer alan Pakistan Adalet Hareketi lideri İmran Khan ve Cemaat-i Ulema-i İslam-Fazl grubu müftüsü Kifayatullah teklifi geri çevirirken, "Taliban'ın babası" lakabıyla tanınan politikacı ve din alimi Sami-ul Hak, İslambad'da bulunan Lal Mescid Medresesi eski imamı Mevlana Abdulaziz ve Cemaat-i İslami Hayber-Pakthunva Eyaleti sorumlusu Prof.Dr. Muhammed İbrahim, Pakistan Talibanı'nın heyetinde yer almayı kabul etmişti.

Heyetlerin bugün ilk kez bir araya gelerek yol haritasının belirlemesi bekleniyordu.

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com