Pakistan Talibanı ile müzakere süreci

Pakistan Talibanı ile müzakere süreci
İçişleri Bakanı Ali Han:

İSLAMABAD (AA) - Pakistan İçişleri Bakanı Chaudhry Nisar Ali Han, Pakistan Talibanı ile kapsamlı görüşmelere geçileceğini söyledi.

Han, başkent İslamabad'daki Pencap Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, 29 Taliban militanının cezaevinden serbest bırakılması sürecinde, ordu ile istişareler yapıldığını söyledi.

Örgüt ile başlayan müzakere sürecinde ilerleyen günlerde ilerleme kaydedilmesini beklediğini ifade eden Ali Han, süreçte iddia edildiği gibi herhangi bir tıkanmanın yaşanmadığını bildirdi.

Görüşmelerin üçüncü aşamasında daha önce eylemlere karışmış mahkumların durumlarının ele alınacağını kaydeden Ali Han,"Terörle savaşı kazanmak için topyekun millet olarak birlik olmamız gerekiyor. Bu olayları bitirmemiz için tüm kesimlere sorumluluk düşüyor. Önümüzdeki günlerde hükümet heyeti, Taliban şurası üyeleri ile yeniden direkt görüşmede bulunacak. Bu toplantı ile kapsamlı görüşmelere geçilecek. Görüşmelerin başarı ile devam etmesi en büyük isteğimiz. Eğer süreçte başarısızlık olursa neler olabileceğini söylemek dahi istemiyorum" ifadesini kullandı.

İslamabad'da son olarak 9 Nisan Çarşamba günü yaşanan ve 23 kişinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan bombalı saldırıya da değinen Ali Han, soruşturmanın kapsamının genişletildiğinin ve polisin en kısa zamanda zanlıları yakalayacağını belirtti.

-Süreç-

Pakistan Talibanı ile barış müzakerelerini başlatmak amacıyla Başbakan Navaz Şerif, 29 Ocak'ta, Ulusal Meclis'te yaptığı konuşmada, 4 kişilik müzakere heyeti oluşturulduğunu açıklamış, daha sonra örgüt bu adıma olumlu cevap vererek kendi heyetini duyurmuştu. Taliban, daha sonra devletin operasyonlara devam ettiği gerekçesiyle Haziran 2010'dan bu yana elinde tuttuğu 23 sınır muhafızını infaz etmiş ve Peşaver'de düzenlediği bombalı saldırıda Binbaşı Jahanzeb Adnan hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine müzakere süreci durdurulmuştu.

Sınır muhafızlarının infaz edilmesi ve Binbaşı Adnan'ın öldürülmesinin ardından Afganistan sınırındaki Veziristan ve aşiretler bölgesinde bulunan Pakistan Talibanı kamplarına yapılan hava operasyonlarında, 100'den fazla örgüt mensubu öldürülmüştü.

Örgüt, artan hava operasyonlarının ardından, 1 Mart Cumartesi günü bir aylık ateşkes ilan ettiğini duyurmuş, ertesi gün İçişleri Bakanı Nisar Ali Han, hava operasyonlarının da bir ay süre ile askıya alındığını belirtmişti.

Resmi olarak iki kez başkent İslamabad'da bir araya gelen heyetler, ateşkes sürecinin ardından üçüncü görüşmeyi, Pakistan Talibanı heyeti koordinatörü Sami-ul Hak'ın evinde yapmıştı. Görüşmeden sonra, müzakerelerde yeni bir safhaya geçildiği ve yeni heyet oluşturulacağı açıklanmıştı.

Daha sonra İçişleri Bakanı Nisar Ali Han, örgütün müzakere heyeti ile toplantı yapmış ve ardından Pakistan Talibanı ile direkt temas kuracak yeni hükümet heyeti duyurulmuştu. Pakistan Talibanı ile direkt görüşmelerde bulunması için yeni oluşturulan 4 kişililk müzakere heyeti de ilk kez 26 Mart Çarşamba günü Kuzey Veziristan'a giderek örgüt şurası üyeleri ile bir araya gelmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com