Pakistan Talibanı ile müzakere süreci

Pakistan Talibanı ile müzakere süreci
Pakistan Talibanı 40 gün süren ateşkesin uzatılmayacağını duyurdu

İSLAMABAD (AA) - Pakistan Talibanı sözcüsü Şahidullah Şahid, örgütün 40 günlük ateşkesi uzatmayacağını bildirdi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Şahid,1 Mart'tan itibaren ilan edilen ateşkes sürecinde hükümet tarafından tatmin edici bir cevap alınamadığını ve gözaltına tutulan örgütün 50'ye yakın üyesinin öldürüldüğünü öne sürdü. 

Ateşkesin uzatılmaması hakkındaki kararın Taliban şurası tarafından alındığını belirten Şahid, hükümetin barış süreci için olumlu adım atması halinde, örgütün de buna olumlu tepki vereceğini ancak halihazırdaki şartlarda ateşkesin uzatılmayacağını kaydetti.

Örgütün sergilediği tavır üzerine Başbakan Navaz Şerif de Ulusal Güvenlik Komitesi'ni  yarın toplantıya çağırdı. Toplantıya Başbakanın Dışişleri Danışmanı Sartaj Aziz, Genelkurmay Başkanı Rahel Sharif, Pakistan İstihbaratı Başkanı Tümgeneral Zahir-ul İslam, İçişleri Bakanı Nisar Ali Han ve Enformasyon Bakanı Pervez Raşid katılacak.

Pakistan Talibanı sözcüsü Şahidullah Şahid, daha önceki açıklamasında, Mehsud kabilesine mensup ve savaşa karışmayan 19 mahkumun serbest bırakılmasının ardından, hükümet ile 31 Mart'ta sona eren bir aylık ateşkesin 10 Nisan'a kadar uzatıldığını belirtmişti.

Pakistan Talibanı ile barış müzakerelerini başlatmak amacıyla Başbakan Navaz Şerif, 29 Ocak'ta, Ulusal Meclis'te yaptığı konuşmada, 4 kişilik müzakere heyeti oluşturulduğunu söylemiş, daha sonra örgüt bu adıma olumlu cevap vererek kendi heyetini açıklamıştı. Taliban, daha sonra devletin operasyonlara devam ettiği gerekçesiyle Haziran 2010'dan bu yana elinde tuttuğu 23 sınır muhafızını infaz etmiş ve Peşaver'de düzenlediği bombalı saldırıda Binbaşı Jahanzeb Adnan hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine müzakere süreci kesilmişti.

Sınır muhafızlarının infaz edilmesi ve Binbaşı Adnan'ın öldürülmesinin ardından Afganistan sınırındaki Veziristan ve aşiretler bölgesinde bulunan Pakistan Talibanı kamplarına yapılan hava operasyonlarında, 100'den fazla örgüt mensubu öldürülmüştü. 

Örgüt, artan hava operasyonlarının ardından, 1 Mart Cumartesi günü bir aylık ateşkes ilan ettiğini duyurmuş, ertesi gün İçişleri Bakanı Nisar Ali Han, hava operasyonlarının da bir ay süre ile askıya alındığını bildirmişti.

Daha sonra İçişleri Bakanı Nisar Ali Han, örgütün müzakere heyeti ile toplantı yapmış ve Pakistan Talibanı ile doğrudan temas kuracak yeni hükümet heyeti oluşturulmuş, 4 kişilik müzakere heyeti ilk kez 26 Mart'ta Kuzey Veziristan'da örgüt şurası üyeleri ile bir araya gelmişti. Görüşmelerin akabinde 19 Taliban mahkumunun serbest bırakılmasıyla ateşkes 10 Nisan'a kadar uzatılmıştı.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com