Pakistan'daki hava saldırısı

Pakistandaki hava saldırısı
Pakistan Talibanı müzakere heyeti üyesi ve Pakistan Cemaat-i İslami Partisi Hayber-Pakthukva Eyaleti Sorumlusu Prof.Dr. İbrahim Khan:

İSLAMABAD (AA) - Pakistan Talibanı müzakere heyeti üyesi ve Pakistan Cemaat-i İslami Partisi Hayber-Pakthukva Eyaleti Sorumlusu Prof.Dr. İbrahim Khan, müzakere dışında barış için başka bir çözüm yolu olmadığını söledi.

Pakistan Talibanı militanlarına yapılan hava operasyonlarının ardından AA muhabirine açıklama yapan Khan, Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından Kuzey Veziristan'ın Miranşah bölgesindeki sığınaklara yönelik gerçekleştirlen 60 militanının ölümü 30'unun da yaralanması ile sonuçlanan saldırıların "zaten durma noktasına gelmiş olan barış sürecine zarar vereceğini" söyledi.

"Müzakere dışında barış için başka bir yol çözüm yolu yok" diyen Khan, heyet olarak her iki tarafa da her zaman için itidal çağrısında bulunduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Müzakereler şu anda durma noktasında ve devlet heyeti ile hiçbir temas sağlanamıyor. En son İçişleri Bakanı Nisar Ali Han ile görüştüğümüzde bize Taliban şurası ile görüşmek istediklerini söylemişlerdi ve yer ayarlamamızı istemişlerdi. Yer ayarlamak için hükümetin yardımı gerekiyordu. Bizim heyet üyemiz olan Mevlana Yusuf Şah daha sonra İçişleri Bakanılığını görüşme için aradı ancak muhattap bulamadı. Bu gibi durumlar tabii müzakere sürecini yaraladı.

Şu anda da barış müzakerelerinde herhangi bir ilerleme sağlanmış değil, bu durumda da sağlanacak gibi durmuyor. Her zaman iki tarafı şiddet kullanmamaya çağrıyoruz ama yine de ülkede kanlı saldırılar gerçekleşiyor ve maalesef bu saldırıların bazılarını Taliban üstleniyor. Ordu da ona karşılık olarak tepki veriyor. Biz, Taliban heyeti olarak her iki tarafı da şiddet kullanmamaya çağrıyoruz. Taliban içerisindeki gruplar arasında olduğu gibi hükümet ile ordu arasında da gerginlik olduğunu düşünüyorum. Bu durum da müzakererlerin ilerlemesini engelliyor ancak şunu bilmeliyiz ki; müzakere dışında barış için başka bir yol çözüm yolu yok."

-Müzakereler çıkmazda-

Pakistan'da Başbakan Navaz Şerif'in oluşturduğu 4 kişilik müzakere heyetine Pakistan Talibanı'nın olumlu yanıt vermesi ve kendi müzakere heyetini  oluşturmasıyla başlayan barış süreci, son saldırılarla tamamen çıkmaza girdi. 

İllk oluşturulan müzakere heyetlerinin görüşmelerinin ardından ikinci tura geçildiği ilan edilmiş ve yeni oluşturulan 4 kişilik devlet heyeti, Veziristan bölgesine giderek Pakistan Talibanı şurası ile direkt görüşmelerde bulunmuştu. Ancak örgütün, hükümetten salıverilmesini istediği cezaevlerinde tutuklu militanların serbest bırakılmaması üzerine 1 Mart'ta ilan edilen 40 günlük ateşkesin uzatılmayacağı duyurulmuştu. 

Son olarak geçtiğimiz günlerde Pakistan Talibanı lideri Molla Fazlullah'ın bir video kaydı ortaya çıkmış, Fazlullah, bu kayıtta saldırılarına tekrar başlayacakları tehdidinde bulunmuştu.   

Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genel Kurmay Başkanı Raheel Sharif  de iki gün önce Afganistan'a resmi ziyarette bulunarak, Afganistan Genelkurmay Başkanı Sher Muhammed Karimi ve ISAF güçleri komutanı General Joseph Dunford ile Kabil'de Savunma Bakanlığında bir araya gelerek bölge ve iki ülke arasındaki sınır güvenliği konularını ele almıştı. Sharif'in Pakistan'a dönüşünün ardından Başbakan Navaz Şerif başkanlığında diğer ilgili bakanların da katılımı ile yüksek düzeyli güvenlik toplantısı yapılmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com