Pakistan'daki intihar saldırısı

Pakistandaki intihar saldırısı
Adliye kompleksinde avukat ve yargıçlara yönelik saldırının ardından avukatlar 9 Mart'a kadar çalışmama kararı aldı

İSLAMABAD (AA) – Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın F-8 bölgesindeki adliye kompleksine düzenlenen intihar saldırısının ardından avukatlar üç günlük matem ilan etti ve 9 Mart'a kadar çalışmama kararı aldı.

AA muhabirine açıklama yapan İslamabad Avukatlar Derneği Başkanı Nasır Kayani, avukatların toplum için askerden sonra en önemli grup olduğunu, teröristlerin bu yüzden adliye binasına saldırdığını söyledi. Avukatlık bürolarının ve mahkeme salonlarının iç içe bulunduğu binalarda güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu söyleyen Kayani, daha güvenli bir ortamda çalışmak istediklerini ifade etti.

 Avukatların güvenliği için hükümetin daha güvenli bir kompleks oluşturması gerektiğini belirten Kayani, "Güvenlik tedbirleri yetersiz kaldığı müddetçe her zaman terör saldırısı olma ihtimali yüksek. Üç günlük yas ilan ettik ve 9 Mart'a kadar boykot nedeniyle çalışmayacağız" dedi.

 Saldırı sırasında adliye binasında bulunan avukat Mohammad Akhtar ise yaşananları şöyle anlattı:

"Pazartesi bina kalabalıktı. Militanlar sabah saat 9:45 civarında binaya girdiler ve ateş etmeye başladılar. Biz hemen yere yattık gizlendik. Silahlarla sürekli arka arkaya ateş ediyorlardı. Yaklaşık yarım saat silah sesleri duyduk. Daha  sonra birden şiddetli patlama oldu ardından hemen ikinci patlama sesini duyduk."

Akhtar, adliye binasında güvenliğin yetersiz olduğunu ve hükümetin avukatların güvenliği için çevresi yüksek duvarlarla kuşatılmış bir kompleks inşa etmesi gerektiği söyledi.

 Yine aynı binada görev yapan avukat Rana Tenvir Ahmed ise saldırının arkasında Hindistan ya da ABD’nin olduğunu iddia etti. Teröristlerin acımasız şekilde saldırdığını anlatan Ahmad, şunları dile getirdi:

"Çok yakın avukat arkadaşlarımı kaybettim. Onlarca kişi yaralandı. İki gün önce hükümet ve Taliban ateşkes ilan etmişti. Barış görüşmeleri pozitif yönde ilerlemek üzereyken görüşmeleri sabote etmek için birileri bu saldırıyı düzenledi. Ben bu saldırının arkasında ABD ya da Hindistan’ın eli olduğunu düşünüyorum. Çünkü ABD ile Hindistan, Pakistan’da barış olmasını istemiyor."

Başkenti İslamabad'daki adliye kompleksine dün sabah saatlerinde giren bir grup silahlı kişi, avukatlık bürolarına ateş ederek el bombaları ile saldırmış, daha sonra saldırganlardan ikisi kaçamayacağını anlayınca üzerlerindeki bulunan bombaları patlatarak intihar etmişti. Saldırıda aralarında bir yargıç, üç avukat, dört adliye çalışanının da bulunduğu 11 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com