Palamut yerini lüfere bıraktı

Palamut yerini lüfere bıraktı
Göç döneminin başlamasıyla palamut, tezgahlardaki yerini birçok balıkçının lezzetli olması nedeniyle 'Denizin padişahı' olarak tanımladığı lüfere bıraktı.
Önceki yıllarda az olması nedeniyle çok pahalı satılan lüferin fiyatı, bol avlanmasıyla 10 liraya kadar düştü. Balıkçılar beklentileri doğrultusunda bol palamut avlandıklarını, göç döneminin başlamasıyla palamudun tezgahlardaki yerini lüfere bıraktığını söyledi.
 
Lüfer akınının başladığını belirten balıkçı Adnan Özer, “Kayıklarımız bol bol lüfer tutuyor, biz de tezgahlarımızda sergiliyoruz. Yıllardan beri hasretiz lüferi tezgahlarda bu şekilde görmeye. Lüferin tanesini, boyuna göre 7 ila 15 lira arasında satıyoruz. Yasaklar işe yaradı, vatandaşın ilgisi yoğun. Uzun yıllardır lüfer görmüyorlar. Bu fiyatlar da cazip geliyor” diye konuştu.
 
Av sezonunun çok bereketli geçtiğini, balık bolluğu yaşandığını ifade eden Özer, fiyatının ucuz olması nedeniyle sofraların balıkla şenlendiğini vurguladı. Hamsi ve istavritin kilosu 5, çinekopun kilosu 10 ve levreğin kilosu 15 liraya satılıyor.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com