Pancar alımı başladı

Pancar alımı başladı
NURİ ŞEKER UŞAK ŞEKER FABRİKASI 87. KAMPANYA DÖNEMİNDE YAKLAŞIK 180 BİN TON PANCAR İŞLEYEREK 26 BİN TON ŞEKER ÜRETECEK
Türkiye'nin ilk şeker fabrikası olan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nda 2012-2013 yılı 87. pancar alım kampanyası, düzenlenen törenle başladı. Yaklaşık 100 gün sürecek kampanya döneminde 26 bin ton şeker üretimi yapılması beklenirken 180 bin ton da pancar işlenecek. 
Şeker fabrikası önünde düzenlenen törene; Vali Mehmet Ufuk Erden, Uşak Milletvekilleri İsmail Güneş ve Dilek Akagün Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Bayram, İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun, AK Parti İl Başkanı Mehmet Gün, CHP İl Başkanı Bülent Horasan daire müdürleri ve pancar üreticileri katıldı. Nuri Şekeri Uşak Şeker Fabrikası Müdürü Ekrem Meydanlı, açılışta yaptığı konuşmada, "Bu yıl 200 bin ton pancar ekimi için kota sözleşmesi yapıldı. 108 köyde 2 bin 960 çiftçimiz tarafından 35 bin 510 dekar alanda ekim yapıldı. Bu kampanya döneminde 180 bin ton pancar tesellüm edilmesi bekleniyor” dedi.
Bu yıl pancar ekiminin Uşak, Simav, Çivril ve Dumlupınar’da yapıldığını da ifade eden Ekrem Meydanlı, “Bu üretimi gerçekleştirmek için bugüne kadar çiftçilerimize ayni ve nakdi avans olarak pancar bedelinin yaklaşık yüzde 34’üne tekabül eden 8.5 milyon TL avans ödemesi yapıldı. Üreticilerimizin ürettiği ürün 9 alım merkezinde teslim alınarak fabrikamıza sevk edilecek. 18 Eylül - tarihinde başlayan 87. Kampanya dönemi 100 gün devam edecek. Bu dönemde ise net olarak 180 bin ton pancar işlenerek, bu pancarlardan 26 bin ton şeker, 7 bin ton melas, 56 bin ton yaş küspe üretilecektir. Üretim sonunda elde edilecek olan kristal şeker ve melasın ülke ekonomisine yaklaşık 60 milyon TL katkı sağlaması hedeflenmektedir. Elde edilecek yaş küspenin yüzde 20’si de çiftçiye ücretsiz olarak verilecektir. Ayrıca kampanya döneminde ihtiyaç duyulan 5 milyon 500 bin kwh’lık elektrik enerjisinin yüzde 80’ini kendi tribünlerimizde üreteceğiz" diye konuştu.
Vali Mehmet Ufuk Erden İse Uşak’a tayin olmadan görev yaptığı Kırşehir’de de şeker fabrikası bulunduğunu ifade ederek, “Kırşehir’deki fabrika son fabrika idi. Uşak’taki ise Türkiye’nin ilk fabrikası. Bir bakıma son fabrikadan ilk fabrikaya gelmiş oldum. Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası hem ilk fabrika hem de diğer fabrikalar için okul niteliğindedir. Bu nedenle ilimiz ve ülkemiz için büyük önem taşıyor. Sağlığımız için doğal şeker tüketmemiz gerekiyor. Bu nedenle doğal şeker tüketimini teşvik etmeliyiz. Bu kampanya döneminin ilimize, çiftçilerimize ve ülkemize bereket getirmesini temenni ediyorum” dedi.
Uşak Milletvekilleri İsmail Güneş ile Dilek Akagün Yılmaz ise konuşmalarında Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası’nın kent ekonomisine sağladığı katkıyı dile getirerek fabrikanın yaklaşık 25 bin kişiye ekonomik katkı sunduğunu dile getirdiler. CHP Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz konuşmasında şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıktıklarını anlatırken AK Parti Milletvekili İsmail Güneş özelleştirmedeki amacın fabrikaları daha verimli hale getirmek olduğunu savundu.
Konuşmaların ardından kurban kesimi ve dualarla fabrikaya çiftçiler tarafından getirilen ilk pancar depolara döküldü. Törende ayrıca ilk pancarı fabrikaya getiren üreticilere çeşitli hediyeler verildi, Vali Mehmet Ufuk Erden, açılış sonrası fabrikada incelemelerde bulunarak kantara giren ilk pancarı da tarttı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com