Pancar kotasının düşürülmesi

Pancar kotasının düşürülmesi
KÜTAHYA - Kütahya Şeker Fabrikasının pancar kotasının 38 bin tondan 32 bin tona düşürülmesine ilişkin Kütahya İl Genel Meclisinin ocak ayı oturumunda alınan kararda, ''kota indiriminden Kütahya tarımı, hayvancılığı, nakliyeciliği, istihdamı ve tüm ekono

Kütahya Şeker Fabrikasının pancar kotasının 38 bin tondan 32 bin tona düşürülmesine ilişkin Kütahya İl Genel Meclisinin ocak ayı oturumunda alınan kararda, ''kota indiriminden Kütahya tarımı, hayvancılığı, nakliyeciliği, istihdamı ve tüm ekonomisinin olumsuz etkileneceği'' savunuldu.
KÜTAHYA - Kütahya Şeker Fabrikasının pancar kotasının 38 bin tondan 32 bin tona düşürülmesine ilişkin Kütahya İl Genel Meclisinin ocak ayı oturumunda alınan kararda, ''kota indiriminden Kütahya tarımı, hayvancılığı, nakliyeciliği, istihdamı ve tüm ekonomisinin olumsuz etkileneceği'' savunuldu.
Alınan bilgiye göre, Şeker Kurumunun 2010-2011 pazarlama yılı için Kütahya Şeker Fabrikasının kotasını 38 bin tondan 32 bin tona düşürülmesiyle ilgili kararı, Meclisin ocak ayı oturumunda ele alındı.
Oturumda buna ilişkin oy birliğiyle alınan kararın, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Şeker Kurumuna gönderilmesi kararlaştırıldı.
Meclis kararında, Türkiye'de şeker içeriği bakımından en kaliteli şeker pancarının üretildiği Kütahya'da kota indiriminin özellikle üretimin ağırlıklı olarak yapıldığı il merkezi, Altıntaş, Aslanapa ve Çavdarhisar ilçelerinde endişe ve kaygıyla izlendiği belirtildi.
Şeker Kurumunun kararının Mecliste ayrıntılı olarak görüşüldüğü bildirilen kararda, şöyle denildi:
''Kütahya'da yetişen şeker pancarı ülkemizin şeker içeriği (yüzde 22) bakımından en kaliteli ürünüdür. Bölgenin, doğal şartları ve iklim yönünden şeker pancarından başka alternatif ürünü yoktur. İlin üretim potansiyelinin yüzde 40'ını oluşturan Altıntaş ovasını sulu tarıma geçirmek amacıyla 1980'li yıllardan bu yana Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Devlet Planlama Teşkilatınca planlı yatırımlar yapılmış, son 6 yıldır büyük kaynaklar aktarılarak tamamlanan Beşkarış Barajı'nda bu yıl su tutulmaya başlanacaktır. Bununla bölgede 30 bin dekar sulanabilir arazi ve 150 bin ton şeker pancarı üretimi hedeflenmekteydi. Son 5 yıldır İl Özel İdaresi sulama yatırımlarına önem vermiş, çok sayıda gölet ve modern sulama teknikleri hayata geçirilmiştir. Sadece bu gerçekler bile kotanın düşürülmesinin milli politikalara, menfaatlere, yıllardır yapılan devlet planlamalarına ve bölge gerçeğine ne kadar uyumsuz olduğunu göstermektedir.
Bu kararla Kütahya tarımı, hayvancılığı, nakliyeciliği, istihdamı özetle tüm ekonomisi olumsuz etkilenecektir. Kurumun kotaları haziran ayında açıklaması yasal zorunluluk iken, kotanın kasım sonunda açıklanmasıyla üreticiler tarlalarına başka ürün ekememişler, bu da ikinci bir mağduriyetin yaşanmasına neden olmuştur. Meclisimiz bu gerçekler ışığında Şeker Kurumunun kota ile ilgili yanlış kararını en kısa sürede düzelteceği ümit ve beklentisi içindedir.''
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com