Pancar üreticisine "Karadrina" uyarısı

Pancar üreticisine Karadrina uyarısı
Çukurova'da sıkça görülen ve pamuk üreticilerinin korkulu rüyası Karadrina zararlısı, İç Anadolu'da şeker pancarı üretimi yapılan tarlarlarda da görüldü

KONYA (AA) - Çukurova'da sıkça görülen ve pamuk üreticilerinin korkulu rüyası Karadrina zararlısı, İç Andolu bölgesindeşeker pancarı üretimi yapılan tarlalarda görüldü. Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, pancar üreticilerini ilaçlama yapılması konusunda uyardı.

KOP İdaresi Tarım Danışmanı ve Selçuk Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuh Boyraz, yaptığı açıklamada, pancar üreticilerinin bu yıl tarlalarında daha önce hiç karşılaşmadıkları yeni bir zararlının tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Çizgili Yaprak Kurdu adıyla bilinen Karadrina zararlısının kış mevsiminin ılıman geçmesi sonucu bu yıl Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray'da tarım alanlarına zarar vermeye başladığını dile getiren Boyraz, "Normalde İç Anadolu Bölgesi'nde çok fazla görülmeyen bir kurtçuk, başta şeker pancarı ve ayçiçeği olmak üzere diğer ürünlere ciddi düzeylerde zarar vermeye başladı" dedi.

- Vaktinde ilaçlama yapılması uyarısı

Boyraz, bu zararlının erken fide döneminde yaprakları yemek suretiyle şeker pancarına zarar verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

"'Karadrina' olarak da bilinen bu zararlının ergini bir kelebektir. Kelebek, pancar yapraklarına yumurtalarını bırakır, yumurtadan çıkan kurtçuk şeker pancarının taze yapraklarını yemek suretiyle pancarda ciddi zarar oluşturmaktadır. En az 100 pancarda 10 tırtıl veya kurtçuğa rastlanıldığı zaman hiç beklemeden ilaçlama yapılması gerekmektedir. İlaçlamalar sabahın çok erken saatleri ile akşamın serinliğinde bol su ile yapılmalıdır. Bu zararlıya bazı ilaçların etkili olmadığı, bazı ilaçlara karşı da direnç kazandığını bilmekteyiz. Bu nedenle çiftçilerimize konunun uzmanlarına danışarak ilaç kullanmalarını tavsiye ediyoruz. İlaçlama, ilk evre nesillerine karşı düzgün yapılırsa daha sonraki nesillerin çoğalmasını ve ortaya çıkması engellenmiş olacaktır. Karadrina zararlısı, şeker pancarının dışında ayçiçeği, fasulye, yonca, kavun, karpuz gibi ürünlerde de zarar vermektedir. Onun için ilk ilaçlama oldukça önemlidir."

- KOP sorunları yerinde inceliyor

KOP İdaresi İyi Tarım Uygulamaları Ekip Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu ise Altınekin'de incelemelerde bulunduklarını, amaçlarının çiftçilerin yaşadıkları sorunları yerinde görmek, sorunlara sağlıklı çözüm önerileri getirmek olduğunu aktardı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com