Panetta'ya suikast girişimi

Panetta'ya suikast girişimi
Afganistan'da ABD Savunma Bakanı Leon Panetta'yı taşıyan uçağın indiği piste hızla giren bir araçta patlama meydana geldiği belirtildi.

Ülkenin güneyindeki Helmand bölgesinde bulunan İngiliz üssü Camp Bastion'da meydana gelen olayda, sözkonusu aracın piste girdikten sonra alevler içinde kaldığı kaydedildi. Aracın Afgan sürücüsünün yaralandığı ve gözaltına alındığı duyuruldu. Bu arada, Kandahar'da 16 Afgan sivili öldürmekle suçlanan askerin Afganistan dışına çıkartıldığı açıklandı. Ancak yetkililer, askeri nereye götürüldüğünü söylemedi.
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Yüzbaşı John Kirby, "Hukuki tavsiye üserine ülke dışına çıkartıldı" dedi.

Sözcü, Panetta ve beraberindeki heyeti taşıyan uçağın inişi sırasında yaşananlar hakkında da açıklamalar yaptı. Sözcü, aracın uçağın park edeceği alana doğru hızla giderken, bir hendeğe çarparak durduğunu söyledi. Panetta'nın heyetindeki sözcü George Little ise, uçağın indikten sonra başka bir park alanına yönlendirildiğini belirtti. Little, Panetta ve beraberindekilerin hiçbir şekilde hayati risk altına girmediğini söyledi.

Üste çalışan Afgan bir sivil olduğu belirtile şoförün ağır yaralandığı ve tedavi edildiği kaydediliyor. Panetta'nın daha önce duyurulmayan ziyareti, Afganistan'da Amerikan askerleri üzerindeki baskının arttığı bir döneme rastladı. Amerikalı yetkililer, ziyaretin geçen pazar günkü katliamdan önce planlandığını söyledi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com