Papa, derin devlete karşı!

Papa, derin devlete karşı!
Papa Francis, skandallarıyla bilinen Vatikan Bankası'ndaki kardinalleri görevden aldı

Hıristiyanların Katolik mezhebinin ruhani lideri Papa Francesco, kara para aklama ve yolsuzluklarla 30 yıldır Vatikan Şehir Devleti’nin  imajını zedeleyen ünlü Vatikan Bankası (IOR) İnceleme Komisyonu başkanını ve yönetim kurulunu atama yetkisine sahip olan inceleme komisyonundaki kardinalleri değiştirdi.

Görev süreleri bitmemesine rağmen, görevden alınan kardinaller ile  Papa’nın kararıyla Vatikan’daki ‘derin devlet’ yapılanmasının başında olduğu öne sürülen, devlet eski sekreteri Kardinal Bertone de görevden alınanlar arasında.

Göreve seçildiği Mart ayından bu yana fakir ve onurlu bir kilise söylemini savunan Papa Francesco, kendisini bekleyen en zor işlerden biri olan, Vatikan Bankası olarak da bilinen Diyanet İşleri Enstitüsü’nün (IOR) yeniden yapılandırılmasına ilişkin adımlarına devam ediyor.

Banka raporları ve strateji planlarını da denetleyerek, Papa’ya bildirme yetkisine sahip olan komisyon, 18 Şubat 2013 tarihinde Emerit Papa Benediktus tarafından atanmış, görevlerinin bitmesine ise 4 yıl kalmıştı.

Görevde 5 yıl kalması beklenen yeni komisyon:

-Viyana Başpiskoposu Christoph Schonborn,

-Toronto Başpiskoposu Thomas Collins,

-Kardinal Santos Abril y Castello,

-Dinlerarası Diyalog İçin Papalık Konseyi Başkanı Kardinal Jean Luis Tauran

- Eylül ayında Vatikan Devlet Sekreterliğine getirilen, Şubat ayından itibaren de kardinal statüsüne yükselecek olan 58 yaşındaki Pietro Parolin’den oluşuyor.

16 Şubat’ta iş başı yapacak olan komisyonun, en kısa zamanda bankada yapısal reformları hayata geçirmesi bekleniyor.

Parolin’in, pedofil rahipler (Pedofili ya da sübyancılık, yetişkin bir kimsenin ergenlik öncesi çocukları veya ergenliğe yeni girmişleri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlık) ve yolsuzluklarla zor günler geçiren Vatikan’daki reformlarda büyük rol oynayacağı belirtiliyor.

Komisyondan el çektirilen kardinaller arasında devlet eski sekreteri Tarcisio Bertone dikkat çekiyor. Kardinal Bertone’nin, Vatikan’daki ‘derin devlet’ yapılanmasının lideri olduğu ve hatta geçen Şubat ayında sağlık sorunları ve ilerleyen yaşını gerekçe gösteren 16. Benediktus’un görevinden feragat etmesine neden olan isim olduğu öne sürülmüştü.

Bertone, Vatikan’daki özel yazışmaların, 16′ncı Benediktus’in hizmetkarı Paolo Gabriele tarafından dışarıya sızdırılması üzerine hedef haline gelmişti. Son birkaç yıldır Vatikan bürokrasisinin en tartışmalı ismi olan 79 yaşındaki Bertone, yolsuzlukların ve adam kayırmacılığın arkasındaki isim olarak gösterilmişti.

Şaibeler üzerine Ağustos ayında devlet sekreterliğinden istifa eden Bertone’nin, Papa’dan hiç olmazsa banka inceleme komisyonundaki görevinde kalma ricasında bulunduğu iddia edildi.

Skandalların peş peşe patlak vermesi üzerine bankanın başkanı Ettore Gotti Tedeschi istifa etmek zorunda kalmış, aylar süren boşluğun ardından Alman avukat Ernst von Fryeberg, Papa Francesco tarafından bu mevkie getirilmişti.

Bankanın genel direktörü Paolo Cipriani ve yardımcısı Massimo Tulli de geçtiğimiz aylarda bankanın ve Papalık’ın menfaati için istifa ettiklerini bildirmişlerdi.

Papa, söz konusu bankaya ilişkin uluslararası kurumların mevzuatıyla uyumlu, finansal bilgilerde şeffaflığı ön plana çıkaran bir yasanın kabulünü geçtiğimiz günlerde sağlamıştı. Ayrıca Vatikan Bankası’nın, kara para aklama ile mücadele için Avrupalı uzmanlarla ortak çalışma kararı alması da önemli gelişmeler arasında yer almıştı.

Dini kullanan ‘’derin devlet üyeleri, kara para aklayıcıları ve yolsuzluk yapanlar’’ dünyanın her yerinde istismara devam ediyor.

Bizde ‘’Allah, peygamber, başörtüsü, mağdur edebiyatı’’ olarak yapılan hırsızlık ve yolsuzluklar; Vatikan’da ‘’baba, oğul ve kutsal ruh’’ alet edilerek yapılıyor. Yöntem aynı, dinler farklı.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com