Papa: Tanrı'yı kullanmayın!

Papa: Tanrı'yı kullanmayın!
Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, inananlara başarı ve maddiyat için Tanrı'yı kullanmamaları çağrısında bulundu.

Hafta başında, 28 Şubat’ta Papalık görevinden ayrılacağını açıklayan Papa 16. Benediktus, pazar günleri yaptığı Angelus Duası ile Aziz Pietro meydanında toplanan binlere hitap etti.
 
Papa 16. Benediktus, kilisenin bir anne, bir öğretmen gibi olduğunu belirterek, gurur ve bencilliği reddederek, bütün üyelerinin ruhunu yenilemesine ve yüzlerini tekrar Tanrı’ya dönmeye çağırdı.
 
Papa, inanç yılı ilan ettikleri bu yılın Tanrı’ya imanı yeniden keşfetmek için elverişli bir zaman olarak niteledi.
 
"Her zaman ruhsal bir savaş vardır. Kötü ruh, Tanrı’nın yolundan saptırmaya çalışır" diyen Papa, kötü ruhla mücadele için korkmaya gerek olmadığını belirtti.
 
Papa, inanlara "Başarı ve maddiyat için Tanrı’yı kullanmayınız” diye seslendi.
 
Papa 16. Benediktus, inananların kendisine ve kiliseye gösterdiği yakın desteğe de teşekkür etti. Papa’nın konuşması zaman zaman alkışlarla kesildi.
 
Vatikan Basın Sözcüsü Rahip Federico Lombardi de Papa’nın bugünkü ve sondan bir önceki Angelus Duası’nı, Aziz Pietro meydanında yaklaşık 50 bin inananın takip ettiğini bildirdi.
 
TWITTER YASAĞI
 
Katolik Hıristiyanların yeni liderini seçecek olan 117 kardinale, Sistine Şapeli'ne girdikleri andan itibaren Twitter'da mesaj atma yasağı getirildi. Vatikan, sızma olmasını istemiyor
 
Papa 16'ncı Benedict'in istifasıyla boşalan Katolik Hıristiyanların ruhani liderini seçecek 117 kardinal, yeni papayı seçmek için Vatikan'daki Sistine Şapeli'ne girdikten sonra Twitter'dan takipçilerine gelişmeleri haber veremeyecek.
 
Kardinallerin çoğunun Twitter üyesi olmadığı ancak bazılarının sosyal medyayı yakından takip ettikleri belirtildi. Papanın seçilme sürecinde Sistine Şapeli'ne giren kardinallerin yeni papayı seçmesi bacadan beyaz duman çıkmasıyla belli oluyor.
 
Seçilme sürecinin birden fazla gün sürmesi durumunda, papa seçilene kadar her günün sonunda lapelin bacasından siyah duman çıkacak. Papayı seçene kadar kardinallerin dünyadan tamamen kopuk olmaları gerektiği için telefon, bilgisayar türü iletişim araçlarını yanlarında getirmeleri yasak.
 
Twitter'da 80 bin takipçisi olan New York Kardinali Timothy Dolan, Papan'ın 11 Şubat'taki istifasını hemen paylaşan isimlerden. Kültürel Pontifikal Konsey'in Başkanı Gianfranco Ravasi de istifadan sonra 35 bin 400 takipçisine dua etmeleri çağrısında bulunmuştu.
 
22 bin 700 takipçisi olan Brezilyalı San Paulo Kardinali Odilo Scherer, Papa'nın istifasına yapılan yorumlardan etkilendiğini, yine Twitter yoluyla belirtmişti. Kendi Twitter hesabı olan ve sosyal medyayı kullanmasıyla bilinen Papa 16'ncı Benedict'in yasak kararını verdiği düşünülüyor.
 
85 yaşındaki Papa, 28 Şubat'ta görevi bırakacak. Bu hafta boyunca Havariler Sarayı'nda manevi inzivaya çekilecek olan 16'ncı Benedict, gelecek pazar günü Aziz Peter Meydanı'ndaki son konuşmasına kadar halk önüne çıkmayacak.
 
2005'te göreve gelen 16'ncı Benedict 28 Şubat'tan sonra da Vatikan'da yaşamaya devam edecek. Vatikan'ın 24 Mart'tan önce yeni papayı seçmesi bekleniyor. Vatikan'ın Paskalya Bayramı'nı yeni papayla karşılamak istediği belirtiliyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com