Papa Twitter'da!

Papa Twitter'da!
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus sosyal paylaşım sitesinde hesap açtı.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın en yeni popüler üyesi, Katolik Hıristiyan aleminin önemli lideri Papa 16. Benediktus oldu. Papa’ya bugün '@pontifex' ismiyle bir hesap açıldı.

8 FARKLI DİLDE İLETİ GÖNDERECEK

Vatikan yetkilisi, 'pontifex' sözcüğünün 'Papa'yı ifade etmesinin yanı sıra 'köprü kurucu' anlamına gelmesi bakımından seçildiğini söyledi. Açıklama ardından Papa 16. Benediktus'un takipçi sayısı hızla artmaya başladı. Ayrıca, Papa’nın 'pontifex' hesap adıyla İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca, Portekizce, Lehçe, Almanca ve Arapça olmak üzere 8 farklı dilde ileti gönderebilecek hesapları da oluşturuldu.

KİLİSE ARTIK DİJİTAL ALEMDE

Papa'nın Twitter sayfasında çeşitli dillerde 'Hoşgeldiniz' mesajı yer alıyor. Papa'nın takipçileriyle iletişim kuracağı dillere, ilerde başka dillerin de eklenebileceği kaydedildi. Vatikan, "Papa'nın Twitter'da varlık göstermesi, Kilise'nin dijital alanda da yer alması gerektiğine inandığını somut bir şekilde ortaya koyuyor" dedi.

İLK İLETİ 12 ARALIK'TA

Ruhani liderin ilk iletisini (tweet) ise 12 Aralık’ta atacağı ve Papa’nın ilk iletisinde inananların, inançla ilgili sorularına yanıtlayacağı söylendi. Papa 16. Benediktus, Noel yaklaşırken Katolik Kilisesinin görüşlerini yaygınlaştırmak amacıyla @pontifex adı altında Twitter hesabından mesaj göndermeye başlayacak.

Dünya genelinde 1,1 milyarlık nüfusa sahip olan Katolikler, artık Papa’ya daha yakın olacak. Papa daha önce yaptığı bir açıklamada dijital teknolojinin önemine değinirken, internetin entellektüel ve manevi dünyaya katkıda bulunduğunu dile getirmişti.

TWITTER’A EVET, FACEBOOK’A HAYIR

Öte yandan, Vatikan Basın Danışmanı Greg Burke, konuyla ilgili Vatikan Basın Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında "Papa Twitter’da var neden Facebook’ta yok?" sorusunu, "Twitter, Papa’nın mesajlarını iletmesi ve daha çok insana ulaşması için daha uygun bir ortam" diye yanıtladı.

POLEMİK YAŞAMAMAK İÇİN KİMSEYİ TAKİP ETMEYECEK

Papalık Konseyi Sosyal İletişim Sorumlusu Monsenyör Paul Tighe ise, şimdiden popüler olan Papa’nın kimseyi takip etmeyeceği yönündeki bir soruya, "Çünkü Papa sadece görüşlerini ve bilgilerini aktaracak. Birilerini takip ederse, polemik ortamına mahal verilmiş olunur" diye cevap verdi. Papa’nın bu açılımı ise, "Kilise ile teknoloji arasındaki buzların erimesi" olarak nitelendi. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com