"Paralel" Korkusu, Yüzlerce Polisin Terfisini Engelleyecek!

"Paralel" Korkusu, Yüzlerce Polisin Terfisini Engelleyecek!
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2014 yılı için Maliye Bakanlığı'ndan aldığı Emniyet Müdürü ve Emniyet Amiri kadrolarını iade edeceği ortaya çıktı. SANSÜRSÜZ HABER, uygulamanın perde arkasını araştırdı...

ÖZEL | SANSURSUZHABER

EMNİYETTE YENİDEN YAPILANMA TAKTİĞİ

Hükümetin bu taktiğinin nedeninin, "Emniyete Müdür ve amir yerine, yeni polis memuru alınmak istemesi" olduğu yorumları yapılıyor. Terfi alamayan personel de emekliliğe zorlanacak. 

 ATİLLA KART- CHP KONYA MİLLETVEKİLİ 

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, kadroların iadesinin altında yatan nedenleri, SANSÜRSÜZ HABER'E yorumladı.  

HÜKÜMET KENDİSİNE 'SADIK' POLİS ARIYOR

Hükümetin, Emniyetin içinde "kendisine sadık" bir kadro yaratmaya çalıştığını belirten Kart, müdür ve amirlerin bu yeni kadrodan seçilmek istendiğini, bu nedenle boş kadroların şimdiden doldurulmaması için çalışıldığını ifade etti. 

AMAÇ, 'HÜKÜMET AJANI' YETİŞTİRMEK

"Hükümet, bugün için o kadroya yapacağı görevlendirmeden emin değil. O kadroların sadakatinden emin değil." diyen Atilla Kart;  "Hükümet, kamu yönetiminde ve emniyette 'hükümetin ajanı' olan kişileri çalıştırmak istiyor. Doğrudan hükümetin memuru olan bir kadrolaşmayı gerçekleştirmek istiyor. Doğrudan polis memuru alma talebi de,  sıfırdan personel alıp, yeni kadrolaşmayı inşa etmek istediğini gösteriyor" uyarısı yaptı.

POLİS MESLEK EĞİTİMİ DE İPTAL EDİLDİ

Atilla Kart, terfi kadrolarının iadesi ile bağlantılı bir başka olaya da dikkat çekti. 
"13 ve 14. Dönem polis meslek eğitimine alınacak  adayların, planlaması da iptal edildi. Orada polis meslek eğitim merkezlerine alınacak öğrencilere ki, polis akademisi yapılanmasının öncesidir bunlar, tam hakim olmadığı için bu alımı da iptal ediyor.  O listelere göre meslek içi eğitim verme planından vazgeçiyor. Çünkü mutlak kontrolünde yeni bir yapılanmayı istiyor"  dedi. 

TERFİSİ İPTAL EDİLEN POLİS DAVA AÇABİLİR

Terfi kadrolarının iadesinin, yasal olarak mümkün olmadığının altını çizen Kart, "Kadro talebi, ihtiyaca ve kaynağa göre tespit edilir. Burada emniyet müdürü ve amiri ihtiyacı ile parlamentodan talepte bulunuyorsunuz. Ona göre de yasa çıkıyor. Sonra o taleple, o gerekçeyle örtüşmeyecek şekilde 'bu kadroyu kullanmayacağım, doğrudan polis memuru alacağım' diyorsunuz. 

AYRIMCI BİR UYGULAMA 

Anayasaya aykırılık bu yönüyle de olacak. Şahıslar da kişisel olarak dava açabilir. Terfi bekleyenler. Terfi sırası gelenler, bu hakkı kazananlar, yasalar imkan verdiği halde gereğini hükümet yapmadığı için kişisel olarak dava açma hakkı doğacak.  Hükümet bu uygulama ile ayrıca kamu zararına yol açmış olacak. Ayrıca bu uygulama özü itibari ile ayrımcı bir uygulama." diye konuştu. 

ÖZCAN YENİÇERİ - MHP ANKARA MİLLETVEKİLİ

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de, SANSÜRSÜZ HABER'E yaptığı açıklamada, İktidarın "paralel paranoyası"na tutulduğunu öne sürdü. "Devlette devamlılık esastır. Devlette yap -boz, dene - yanıl sistemiyle bürokrasi düzenlenmez!" diyen Yeniçeri, şöyle konuştu;

HERKESİN ATAMALARDAN EŞİT OLARAK YARARLANMA HAKKI VAR

"İktidarın hoşuna gitmiyor diye durmadan emniyet kadrolarıyla oynamak, devlet bilinci ile barışık bir durum değil. Böyle bir karar uygulanırsa; hükümet kendi memurundan korkan, kendi memuruna oyun oynayan, entrika yapan  bir ilkel aşiret seviyesine düşüyor demektir. Bu külliyen yanlıştır.  Bu ülkede herkesin ortaya konan imkanlardan ve buna dayalı olarak yapılan atamalardan eşit derecede yararlanma hakkı vardır.  "Siz falancasınız" denerek, onların kazanılmış haklarına saldırı yapılamaz. 

AKP, "PARALEL YAPI PARANOYASI"NA TUTULMUŞ

AKP bir paranoya içine girmiştir. Geçmişte darbe paranoyasına tutulmuştu. Ergenekon , Silivri, Balyoz diyerek güzide insanları ,komutanları içeri taktılar. Şimdi de bir paralel paranoyasına tutulmuş durumda ve bu paralel paranoyası hükümete yanlış işler yaptırıyor. 

HÜKÜMETİN KENDİ BAŞI AĞRIR

Bu iktidar 12 senedir işbaşında olmasına rağmen, aslında bu  sonuçların ortaya çıkmasına kendisi sebep olmuştur. Olan biten herşeyden kendisi sorumludur. 'Parelel' varsa eğer, hem 'paralel' hem de bunu 'paralel' hale getiren iktidar, bu nedenle yargılanacaktır. Hükümet, kendi ellerini kendisi bağlıyor. Ne kadar beceriksiz olduğunun, bu ülkeyi yönetemediğinin tipik yansıması. Kendi başlarını da ağrıtacak  bir konu haline gelebilir bu atma,  atama meseleleri. "

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com