"Paralel yapı"nın telefon dinleme iddiası

Paralel yapının telefon dinleme iddiası
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

ANKARA (AA) - GÖKSEL YILDIRIM - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, telefonlarının dinlendiği iddiasına ilişkin, bunun, yalnızca enerji sektörüyle ya da şahsıyla alakalı değil, aynı zamanda Türkiye'nin ulusal güvenlik meselesi haline gelen bir konu olduğunu belirtti. Yıldız, "Eğer bizim görüşmelerimiz, özellikle daha olgunlaşmadan müzakere sürecindeki bazı görüşmeler aktarılıyorsa bu çok ama çok yanlıştır. Casusluğun ta kendisi budur" dedi.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "paralel yapı"nın telefon dinleme iddialarında isminin geçmesiyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de adı Taner olan yüzlerce insan bulunduğunu ama dinleneninTürkiye Cumhuriyeti'nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğunu vurgulayan Yıldız, "Bu yalnızca enerji sektörüyle alakalı ya da yalnızca benim şahsımla alakalı değil. Bu aynı zamanda Türkiye'nin ulusal güvenlik meselesi haline gelen bir konudur" diye konuştu.

Geçen yıl 27 ülkeye yaklaşık 40 ayrı sefer yaptığına işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Komşularımızla, bölgemizle, dünyanın bir çok yeriyle sektörle alakalı konuşmalar yapıyoruz. Bu yalnızca benim şahsi meselem değil. O yüzden bunun bir paranoyaya dönüşmemesi lazım. Binlerce kişinin dinlendiğini duyuyoruz. Bu bir başka ülkede olsa nasıl tepki gösterilir? Bunu son derece mahsurlu ve Türkiye'nin bir kısım mahrem bilgileriyle alakalı görüyorum. Ben birçok ülkenin enerji bakanıyla telefonla görüşme yapıyorum. Bunun enerji sektörüyle ilgili olarak ulusal güvenlik meselesi olarak ele alınmasının doğru olacağına inanıyorum.

Eğer bizim görüşmelerimiz, özellikle daha olgunlaşmadan müzakere sürecindeki bazı görüşmeler aktarılıyorsa bu çok ama çok yanlıştır. Casusluğun ta kendisi budur. Ben şahsi işimle alakalı konuşmuyorum. Türkiye'nin meselesiyle alakalı konuşuyorum. O yüzden bunu son derece mahsurlu görüyorum. Türkiye'nin enerji sektörüyle alakalı gerek bölgesini gerekse dünyanın birçok ülkesini ilgilendiren bir yapılanması var. Türkiye'nin etkinliğini artırdıkça, büyümesini tamamladıkça hinterlandı daha da genişliyor. O yüzden enerji, bu müzakerelerin dış ilişkilerden arındırılamayacak kadar büyük projelerin gerçekleşmesinde kritik ve önemli bir noktada. Türkiye kendi içine kapalı bir ülke değildir. Hele hele enerji sektörü açısından hiç kapalı değildir. O yüzden ben bunların önümüzdeki süreçte bu tarzda değerlendirileceğine inanıyorum."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com