"Paralel yapı"nın telefon dinlemeleri

Paralel yapının telefon dinlemeleri
Prof. Dr. Sancar:

İSTANBUL (AA) -  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Sancar, "paralel yapı"nın telefon dinlemelerine ilişkin, "Bu sadece bir dinleme olayı değildir. Dinleme üzerinden kapsamlı bir planın adım adım yürütülmesidir" değerlendirmesinde bulundu.  

"Paralel yapı"nın telefon dinlemelerine ilişkin haberlerde, adı dinlenen kişiler arasında yer alan Sancar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu haberlerin yasa dışı dinleme gibi basit bir olaydan ibaret olmadığını söyledi. 

Dinlemelerin kapsamlı bir planın kilit olayı olduğunu aktaran Sancar, "Paralel yapı, devlet veya devlet içinde bir gücün ülkede belli bir proje çerçevesinde bir faaliyet yürüttüğünün açık işaretidir. Bu sadece bir dinleme olayı değildir. Dinleme üzerinden kapsamlı bir planın adım adım yürütülmesidir" diye konuştu. 

Dinlemelerin politik bir mesele olduğunu belirten Sancar, "Çok önemsememeye başlamıştım. Bu da kötü bir şey. Çünkü Türkiye'de dinleme her zaman rutin bir iş gibi algılanmış ve zihinlere yerleşmiştir. Yazan, çizen ve kamuoyunda öne çıkan insanların dinlenmesi, neredeyse olağan kabul edilen bir durum haline gelmişti. Dinlendiğimi tahmin ediyordum. Bu kişisel bir mesele değil. Kişisel bir kaygım yok. Vahim bir tablo. Bu kişisel kaygıların çok ötesine taşan bir tablo" ifadelerini kullandı. 

Sancar, konunun aydınlatılması için suç duyurusunda da bulunacağını kaydetti. 

 

-  "Belki şarkı dinlemek istemişlerdir"

 

Şarkıcı Metin Şentürk de telefonu dinlenen kişiler listesinde, kendi adının da yer aldığını ifade ederek, "Belki şarkı dinlemek istemişlerdir" dedi. 

Sanatçı kimliğinden dolayı birçok kişiyle konuştuğunu, dinlendiğini de tahmin ettiğini anlatan Şentürk, "Dinlemeleri çok önemli bulmuyorum. Çünkü kendimden eminim. Ama bir kişinin telefonunun dinlenmesi çirkin bir şey. Ama yapacak bir şey yok. Bu ülkede maalesef bazı şeyleri mecburen kanıksıyoruz. Haklarımızı kullanamıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.    

 

-"Dinlendiğimi yeni öğrendim"

 

Yazar Sadık Yalsızuçanlar da dinlemelerle ilgili daha önce de haberlerin yayınladığına dikkati çekerek, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

Yalsızuçanlar, "Dinlendiğimi yeni öğrendim. Zaten insanlarda bir paranoya oluşmuştu. Benim de TRT'de çalıştığım son 3 - 4 yıl içerisinde dinlendiğimi, güvendiğim bazı dostlar söylüyordu. Hem de 'sen de bende dinleniyoruz' diye geyik yapılıyordu. Vatandaşlık hukuku ve güvenliği açısından çok çirkin ve yanlış bir noktaya doğru gidiyordu" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com