Paralimpikte "masa başı" iddiası

Paralimpikte masa başı iddiası
Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Aydın:

ANKARA (AA) - Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu  (TÖSSFED)  Başkanı Birol Aydın, paralimpik branşta masa tenisinde dünya birincisi olan Zabit Kürşat Çağlayan'ın olimpiyatlara katılmının engellenmek istendiğini ileri sürdü.

Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu'nun (ITTF) mental engelli Zabit Kürşat Çağlayan için "masa tenisi mental engelliler sınıflandırması altında yarışması uygun değildir" raporunu eleştirdi. 

ITTF ve bünyesindeki Engelliler Masa Tenisi Departmanı (PTT) tarafından Çağlayan için yapılan değerlendirmesinin "mesnetsiz ve ciddiyetten uzak" olduğunu ifade eden Aydın, paralimpik oyunlarında özel sporcuların atletizm, yüzme ve masa tenisi branşlarında temsil edildiğini hatırlattı. 

Özel sporcuların belirlenen periyotlarda "hangi engel sınıfına tabi oldukları"nın tespit edilmesi için ITTF-PTT ya da Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) uzmanları tarafından değerlendirmeye tabi tutulduklarını anlatan Aydın, "Raporla tespit edilmiş sporcu, yalnızca mental-zihinsel engelliler sınıflandırması altında yarışabilir" diye konuştu.

 

-"Karar mesnetsiz ve ciddiyetten uzak"

Mart ayına kadar sıralamada dünya birincisi olan Zabit Kürşat Çağlayan'ın 12-17 Mart'ta Macaristan’ın Eger kentinde yapılan masa tenisi turnuvası sırasında teste tabi tutulduğunu ifade eden Aydın, bu test sonucu Çağlayan için "masa tenisi mental engelliler sınıflandırması altında yarışması uygun değildir" değerlendirmesi yapıldığını söyledi.

Kararın dünya birincisi olan sporcunun Paralimpik Oyunları'na katılamaması anlamına geldiğini vurgulayan Birol Aydın, ITTF-PTT sınıflandırma uzmanlarının TÖSSFED'e verdikleri ön raporda sporcuyu, "mental-zihinsel engelli olarak değerlendirdiğini ancak diğer zihinsel engelli sporculara göre daha üstün oyun kurma, strateji değiştirme ve el becerisine sahip olması nedeniyle sınıflandırmadan ihraç ettiğini" belirtti.

"Bu kararı veren kişiler herhalde dünya birincisi olmayı şans eseri ulaşılacak bir mevki zannediyor" diye konuşan Aydın, sözlerini şöyle tamamladı:

"Verdikleri karar ciddiyetten uzak. Sporcumuzun uluslararası turnuvalara katılmasını engelleyerek aynı zamanda olimpiyatlara da katılmasını imkansız hale getirdiler. Zabit Kürşat'tan boşalan yere kendi sporcuları Peter Palos isimli Macarı geçirdiler. Bu karar Türk halkına yapılmış büyük bir haksızlık ve hakarettir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com