"Paramızı geri verin"

"Paramızı geri verin"
Dövizli askerlik 6 bin avroya düştü. 10 bin avro ödeyerek askerlik yapanlar, 4 bin avroluk farkı geri istiyor.
 Yurtdışında yaşayan vatandaşların dövizle askerlik bedelinin 6 bin avroya düşmesi, daha önce 10 bin avro ödeyerek askerliklerini yapanları harekete geçirdi. Binlerce kişi 4 bin avroluk farkın iadesi ni için,  Maliye ve Milli Savunma Bakanlığına başvurdu.
 
Bir süre önce benimsenen karar ile, yurtdışında yaşayan vatandaşların 10 bin avro olan dövizle askerlik bedeli, 6 bin avroya düşürüldü. Bunun üzerine geçmişte askerlik yapan ve 10 bin avro ödeyen yükümlüler, ‘’Kredi ya da borç alarak bu parayı bulabildik. Yasaya uyarak ve zamanında askerlik yaptığımız için de, 4 bin avro kaybımız oldu. Bu paranın geri ödenmesi gerekir’’ diyerek başvuruda bulundular.
 
YASAL DEĞİŞİKLİK
Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri ise ’10 bin avro ödeyerek askerlik yükümlülüklerini yerine getirenler ile, 6 bin avro ödeyenler arasında oluşan farkın geri verilmesi konusunda bir mevzuat hükmü bulunmadığı için, bu durumdakilere geri ödeme yapılamamaktadır” dediler.
 
Yürürlükteki mevzuat Bakanlar Kuruluna, dövizli askerlik bedelini yüzde 50 oranında artırma veya azaltma yetkisi veriyor ancak geri iade yetkisi tanımıyor.  Bu yöndeki taleplerin yoğunlaşması üzerine hükümetin yasal bir değişiklik için çalışma yaptığı da öğrenildi.  İndirimden önceki 1.5 yıl içinde 10 bin avro ödeyerek dövizli askerlikten yararlanan gurbetçilere indirim farkı olan 4 bin avronun iadesi için yasa gerekiyor.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com