'Paran kadar eğitim' dönemi!

'Paran kadar eğitim' dönemi!
İSMMMO’nun araştırması eğitimde ‘fırsat eşitsizliği’ni bir kez daha gözler önüne serdi

Türkiye’deki 17 milyon 235 bin öğrencinin 613 bini özel okullarda okuyor. Dar gelirli bir aile tek çocuğunu okutmak için anaokulundan üniversiteye kadar ortalama 4 bin 500 TL harcamak zorunda kalırken üst gelir grubunda bu rakam 668 bin TL’yi geçiyor.

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) “Türkiye’de Eğitim Harcamaları ve Ailelere Maliyeti Raporu”na göre bir çocuk için üniversiteyi bitirene kadar harcanan para milyon TL’ye ulaşıyor. Rapora göre; anaokulundan başlayarak üniversiteyi bitirene kadar bir çocuk için, ailelerin yaptığı harcama dar gelirlide ortalama toplam 4 bin 500 TL olurken, üst gelir grubunda bu rakam 668 bin TL’yi geçiyor. Doğum, bakım, kreş, sağlık, giyim, ulaştırma ve gıda giderleri de hesaba katıldığında üniversiteden mezun olana dek bir çocuğa, dar gelirli aile 80 bin TL, zengin aileler ise 1 milyon TL’nin üzerinde para harcıyor.

Raporda; aileler 2013’te TÜİK’in gelirden aldığı pay ve harcama gruplarına göre sınıflandırılırken, dar gelirli karıkocanın asgari ücretle çalıştığı bir ailenin aylık geliri 1.500, orta gelirli ailenin 4 bin ve zengin ailenin 8 bin TL aylık geliri olduğu baz alındı ve her yıl için yüzde 5 enflasyon farkı gözetildi. Her ailenin bir çocuğu olduğundan hareket edilen rapora göre, ilk gruptaki aile çocuğunu devlet okulunda okutup tüm giderlerini en asgari düzeyde tuttuğu, ikinci ve üçüncü ailenin ise çocuklarını ilkokuldan üniversiteyi bitirene kadar özel okula gönderdiği şeklinde bir hesap yapıldı.

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, 75 milyon nüfuslu Türkiye’de 17 milyon 235 bin öğrenci bulunduğunu, 613 bininin özel okullarda olduğunu belirtti. (MRK)

Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com