Paranın kalbi burada atıyor

Paranın kalbi burada atıyor
Londra, Euro Bölgesi'ndeki krize, kötü ekonomik koşullara rağmen önde gelen küresel bir finans merkezi olarak konumunu korudu.

Financial Times gazetesi, uluslararası düşünce kuruluşu Z/Yen Grubu'nun araştırmasına yer verdi. Buna göre dünyanın en başarılı küresel finans merkezleri sıralamasında birinci sırada gelen Londra'yı New York ve Hong Kong izledi. Finans sektörünün önde gelen 1700 yetkilisiyle yapılan anketlere dayanan araştırmaya Çin'de hızla büyüyen kentler de dahil edildi. Ancak bu listede Şangay, Pekin ve Şenzen'in reytinglerinde düşüş gözlendi. Araştırma 77 mali merkezi konu alıyor. Bu merkezler, pazar erişimi, altyapı, rekabet gibi alanlarda değerlendiriliyor, sıralamaya sokuluyor.

Araştırma bir anlamda finans sektöründe çalışan önde gelen çevrelerin değişen önceliklerinin takibini amaçlıyor. Bu son bulguların ise Avrupa Birliği'nde yeni uygulamaya sokulan düzenlemelerin Londra'yı nasıl etkileyebileceği yolundaki kaygıları yatıştırması umuluyor. Araştırma ilk kez 2007 yılında yapılmaya başlandı. O tarihten bu yana Londra birinciliği elden bırakmadı. Ancak son yıllarda kimi Asya kentleri açığı kapatmaya başlamış görünüyor. İngiltere'nin başkenti Londra, geçtiğimiz günlerde yabancı yatırımcılar için en ideal kent listesinde bu yıl da birinci olmuştu. KPMP danışmanlık şirketinin listesinde Londra'yı Çin'in finans merkezleri Şanghay ve Hong Kong izliyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com