'Parasız eğitim' yalanı!

'Parasız eğitim' yalanı!
Eğitim-Sen’in yaptığı araştırmaya göre, ilköğretimde bir çocuğu okuyan velinin yıl boyunca 3 bin 602 lira harcama yapması gerekiyor.
Her geçen yıl istikrarlı bir şekilde artan eğitim harcamaları, giderek bozulan gelir dağılımıyla birlikte öğrenci velilerinin bütçesini zorluyor. Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, velilerin çocukları için yapacakları eğitim harcamalarının son 11 yılda 5 kat arttığına dikkat çekti. 
 
Buzdağının görünen yüzü...
 
2002-2003’ü kapsayan araştırmada, ilköğretimde okuyan bir öğrencinin velisinin yaptığı eğitim harcamasının 720 lira olduğunun hesaplandığını, bu yıl ise aynı harcamaların 3 bin 602 liraya yükseldiğini belirten Yıldız, şunları söyledi: “2013-2014 eğitim öğretim yılında da bütün resmi ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrenciler için veliler bütçelerini çok zorlayan rakamlarda harcama yapmak zorunda kalacaktır. 2013-2014 eğitim öğretim yılında yapılacak eğitim harcamalarına özel ders ve dershane ücretlerinin dahil edilmemiş olması, velilerin yapacağı eğitim harcamalarının büyüklüğünün çok daha da fazla olduğunu göstermektedir.
 
Eğitim öğretimin hukuken parasız olduğu ilkokulda velilerin ceplerinden yapmak zorunda kaldıkları eğitim harcamaları son 11 yıl içinde en az 5 kat artmış, veliler çocuklarını kimi zaman borçlanarak, kimi zaman bankalardan ‘eğitim kredisi’ çekerek, kimi zaman da gıda harcamalarından kısarak okutmak zorunda bırakılmıştır.” (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com