“Parazitler insanı öldürmez, ama süründürür”

“Parazitler insanı öldürmez, ama süründürür”
Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Parazitoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Nihal Doğan, kentte 1984 yılında altyapı sıkıntısından dolayı birçok kişide parazitsel hastalık görüldüğünü, bu mesele çözüldükten sonra hasta sayısının azaldığını söyl

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Parazitoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Nihal Doğan, kentte 1984 yılında altyapı sıkıntısından dolayı birçok kişide parazitsel hastalık görüldüğünü, bu mesele çözüldükten sonra hasta sayısının azaldığını söyledi.
Yunus Emre Kampüsü'ndeki Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Parazitsel Hastalıklar' konulu konferansta konuşan Doğan, parazitlerin akıllı olduklarını, konakladıkları yerlere birçok hasar verdiğini belirterek, 'Parazitlerin insanlar üzerinde tipik belirtileri yok. Daha çok enfeksiyonel hastalıklarla, ateş yükselmesiyle, nabız ve solunum artışıyla parazitler dikkat çeker. İntestinal parazitler, Türkiye'de çok bulunan parazitlerdir. Küçük yaşlarda bulaşıp gerek fiziksel, gerekse de zihinsel hasar verebilir. Cinsel yolla bulaşan parazitler de Türkiye'de yaygındır. Genellikle belirti vermez ve kadınların yüzde 50'sinde görülür. Bu parazitler insanı öldürmez, ama süründürür. Kan ve dokularda yaşayan parazitler, sıtma hastalığına sebep olur. Parazitsel hastalıklardan en genel korunmanın yolu, kanalizasyon sisteminin düzeltilmesi ve insan dışkılarının gübre olarak kullanılmaması gerekir. Sivrisinekten bulaşan parazitlerde de kişiler ateş, terleme ve sıtmayla karşılaşır. İnsanlar, bağışıklık sistemine dikkat etmeli. 2006 yılında 247 milyon sıtma vakası gerçekleşti ve bunlar en çok çocuk ve hamilelerde görüldü' dedi.
Eskişehir'de 1984 yılında altyapı sıkıntısından dolayı birçok kişide parazitsel hastalık görüldüğünü açıklayan Doğan, bu meseleler çözüldükten sonra hasta sayısında azalma olduğunu sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com