Pargalı’nın bile böyle yetkisi yok

Pargalı’nın bile böyle yetkisi yok
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce MİT Kanunu’nu öngören teklifi eleştirdi. İnce, “Galiba Sayın Başbakan Muhteşem Yüzyıl dizisini izliyor. Pargalı’nın bile böyle yetkisi yoktu” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce TBMM’de MİT Kanunu’nda değişiklik öngören teklif hakkında basın toplantısı düzenledi. Özel yetkili mahkemelerin ötesinde özel yetkili kişilerin oluşturulduğunu ifaden İnce, “Başbakan’ın kurduğu kendi derin devletini koruma altına alma girişimleridir bu, yani Başbakan kendi gladyosunu oluşturuyor. Buradan yeni ‘Yeşil’ler çıkar, buradan yeni faili meçhuller çıkar, buradan yeni Aktosunlar çıkar” dedi.

“Özel’in özel girişimleri devam edecek”

Teklifin AKP Isparta Milletvekili Recep Özel tarafından verilmesine de İnce, “Özel kişilere verilen yetki soyadı Özel olan birisi ve herhalde milletvekilliği sona erdikten sonra Recep Özel’in de özel girişimleri de devam edecektir diye düşünüyorum. Geçen dönem bu tür işleri Veysi Kaynak’a yaptırıyorlardı, bir kaynak bulmuşlardı. Veysi Kaynak bu dönem yok. Hükümetin bu tür hukuka uymayan işlerini de herhalde bu dönem Recep Özel’e yaptıracaklar” dedi.

“Kim bu özel görevliler?”


“Kim bu özel görevliler?” diye soran İnce, “AKP il başkanları buna dahil mi, Yasin El Kadı buna dahil mi, Zahid Akman özel görevli olacak mı? Remzi Gür özel görevli olacak mı” diye sordu.
“Yeni kişilere, Başbakan’ın adamlarına dokunulmazlık getiriliyor burada” diyen İnce, “Kim bu özel görevliler? Diyelim ki İstanbul Büyükşehir Belediyesinde bir yolsuzluk iddiası var, Başbakan derse bu kişi ben görevlendirdim, benim özel görevlim derse yolsuzlukları da mı buradan koruyacaklar? Bu girişim kaynağını Anayasa’dan almayan bir dokunulmazlık dağıtmaktır” dedi.

“Pargalı’nın bile böyle yetkisi yok”

Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Pargalı’yı hatırlatan İnce, “Aklıma şu geliyor. Galiba Sayın Başbakan Muhteşem Yüzyıl dizisini izliyor. Pargalı’nın bile böyle yetkisi yoktu, Pargalı’nın yetkisi bu kadar geniş değildi. Bu kanun teklifinin yürütülen bir soruşturma ilgili olduğu açık. Bu da açıkça yargıya müdahaledir” dedi.
Meclis Başkanı’nın yürümekte olan bir davayla ilgili gensoruyu işleme almadığını kaydeden İnce, “Neden Meclis Başkanı alelacele, incelemeden bunu işleme almıştır. Bu da İçtüzük tartışmalarında Sayın Meclis Başkanına yaptığımız eleştirinin, AKP’nin grup başkanvekili gibi davrandığının bir başka göstergesidir” dedi.

“Bu yetkiler Kaddafi’de Saddam’da vardı”

Teklifin ertelenmesini öneren İnce, “Dünyada bu yetkiler Kaddafi’de vardı, Saddam’da vardı, Mübarek’de vardı, hepsinin sonunu gördük. Dileğimiz şudur Sayın Başbakan sağlığına kavuşur kavuşmaz Meclis’e gelip bilgi vermelidir, burada yeni bir Dolmabahçe olmamalıdır. Ana muhalefet partisi olarak gerçekleri öğrenmek hakkımızdır. İlla bu gerçekleri öğrenmek için WikiLeaks belgelerini beklemeyelim diyorum” diye konuştu.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com