Paris büyükelçisi geri dönüyor

Paris büyükelçisi geri dönüyor
"İstişare için" Ankara'ya çağrılan Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Fransa'ya dönüyor...

Fransız meclisinin Ermeni soykırımı iddiasının inkârını suç sayan tasarıyı kabul etmesinin ardından "istişare için" Ankara'ya çağrılan Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Fransa'ya dönüyor. Burcuoğlu, tasarının senatoda da kabul edilerek yasalaşmasını engellemeye çalışacak.

HAZİRAN AYINA KADAR KALACAK
 
Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; Hükümetin, Fransız meclisinin sözde soykırımı inkârı yasal yaptırıma bağlayan yasa tasarısını kabul etmesinden sonra, istişareler için Ankara'ya çağırdığı Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu söz konusu tasarının senatoda görüşülmesi öncesinde Fransa'ya dönüyor. Tasarı, 22 Şubat'a kadar senatonun gündemine alınmazsa seçimlerin yapılacağı haziran ayı sonrasına kalacak.
 
İSTİŞARE İÇİN GERİ ÇAĞRILMIŞ


Meclisin söz konusu tasarıyı kabul etmesinden sonra Fransa'ya yönelik yaptırım paketi açıklayan hükümet, tasarının senatoda kabul edilmemesi için son bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede, Paris Büyükelçisi Burcuoğlu, kısa süre içinde Fransa'ya dönerek, tasarının senatoda da kabul edilmesini engellemek için girişimlerini yoğunlaştıracak. Diplomatik kaynaklar, şimdilik büyükelçinin tamamen çekilmesinin ve Fransa ile diplomatik ilişki düzeyinin düşürülmesinin söz konusu olmadığını, Burcuoğlu'nun bu aşamada sadece "istişareler" için Ankara'ya çağrılmış olduğunu dile getirdiler.
 
Soykırımı inkârı yasal yaptırıma bağlayan tasarıya ilişkin sürecin henüz tamamlanmadığını, sırada senato aşamasının olduğunu anımsatan diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin şimdi söz konusu tasarının senatodan geçmesini engellemeye çalışacağını belirttiler. Aynı kaynaklar, olası bir senato onayı sonrasında siyasal, diplomatik, askeri ve ekonomik yaptırım konularının da siyasi iradenin kararına bağlı olduğunu söylediler.
 
Fransa'da bir tasarının yasalaşması için hem Fransız meclisinin hem de Fransız senatosunun onayını alması gerekiyor. Senato gündemine alınma teklifini Fransa hükümeti verecek. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 22 Şubat'ta tatile girecek olan senatoya bu tarihe kadar gündem talebi gelmezse o zaman yasanın kaderi, haziran ayındaki genel seçimlerin ardından yeni gelecek hükümetin kararına bağlı olacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com